• Aktualności 2018/2019

 • NOWA STRONA SZKOŁY

  Zapraszamy na naszą nową stronę. Dotychczasowa strona nie będzie aktualizowana.

  Adres nowej strony

  8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

  III 2019

  Uczniowie klasy IIIa Kuba Kałucki, Mateusz Rodak i VIIIb Amelia Wojnowska w skeczu "Chory facet w domu".

  Video


  Relacja fotograficzna na nowej stronie.

  BAL ÓSMOKLASISTY I GIMNAZJALNY

  II 2019

  MIĘDZYNARODOWY PROJEKT AIESEC

  II 2019

    W pierwszym półroczu roku szkolnego 2018/2019 Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 po raz kolejny uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu współrealizowanego przez AIESEC Polska Komitet Lokalny Kielce. Tym razem przez sześć tygodni gościliśmy studentki z Chin ( studiujące w Sydney), Wietnamu oraz Grecji, które porozumiewały się z naszymi uczniami wyłącznie w języku angielskim. Razem zrealizowano 130 godzin konwersacji, które niewątpliwie przyczyniły się do doskonalenia kluczowych umiejętności językowych. Szkolny koordynator projektu opracował harmonogram zajęć lekcyjnych dostosowany tak, żeby wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez naszych gości. Każda ze studentek przybliżyła uczniom historię, kulturę i zwyczaje swojej ojczyzny. Poprzez prezentacje multimedialne, uczestniczki projektu zaprezentowały stolice, znane zabytki, religie, obyczaje jak również tradycyjne potrawy, będące integralnym elementem każdego kraju.

    Zajęcia z języka angielskiego umożliwiły naszym uczniom przeprowadzenie szeregu wywiadów z naszymi gośćmi. W celu uatrakcyjnienia pobytu studentek w naszej szkole, zostały opracowane harmonogramy kreatywnych zajęć pozalekcyjnych, w które zaangażowali się uczniowie jak również nauczyciele. W ramach tych zajęć odbyły się: warsztaty bożonarodzeniowe, na których pokazano różne techniki wykonania tradycyjnych stroików świątecznych, spotkania integracyjne w plenerze, degustacja tradycyjnych potraw kuchni polskiej, warsztaty doskonalące konwersacje w języku angielskim. Spacer po Busku-Zdroju stał się dla uczniów okazją do przybliżenia gościom historii naszego miasta, zabiegów uzdrowiskowych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Wizyta studentek to doświadczenie językowe dla naszych podopiecznych oraz doskonała okazja do nawiązania spontanicznych tematów konwersacji.

    Pobyt uczestników projektu w naszej szkole stał się możliwy dzięki uprzejmości wspaniałej rodziny naszych uczniów, która zaprosiła ich do siebie, zapewniając zakwaterowanie jak również tradycyjne polskie wyżywienie. Rodzina ta uatrakcyjniła pobyt gości w Busku-Zdroju organizując w wolnym czasie różne atrakcje.

  ŚWIETLICOWE WALENTYNKI

  II 2019

    Walentynki - Dzień Zakochanych, to czas okazywania znajomym sympatii. Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej od kilku dni przygotowywały się do tego święta. Pomagały w dekorowaniu sali, wykonywały piękne prace plastyczne, a także przygotowywały walentynki dla swoich koleżanek i kolegów.

    14.02.2019 r. w naszej świetlicy upłynął w atmosferze radości i dobrej zabawy. Z tej okazji wychowawcy świetlicy zorganizowali walentynkową dyskotekę. Dzieci brały również udział w różnych zabawach i konkursach. Nie zabrakło także słodkiego akcentu- uczniowie otrzymali walentynkowe lizaczki.

  NOC BIOLOGÓW

  II 2019

    11.01.2019r - odkrywamy tajemnice biologii. Ekipa pasjonatów biologii wyruszyła na podbój Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, by uczestniczyć w super projekcie pn. "Noc Biologów" . Był to już kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły i jak poprzednie zapowiadał się intersująco; świetne wykłady, warsztaty tematyczne, fascynujące pokazy to tylko namiastka tego co, co można było zobaczyć. Naszym młodym biologom w tej ciekawej wyprawie przyświecał jednak główny cel - zobaczyć serce, naczynia wieńcowe, zerknąć do środka, dotknąć największej tętnicy, wypróbować wytrzymałość zastawek przedsionkowo - komorowych. Udało się!!! Wyczekiwane warsztaty "Dysekcja serca wieprzowego" znalazły się w naszym zasięgu. Niczym młodzi chirurdzy, wyposażeni w skalpele, krok po kroku pod czujnym okiem prowadzącej pani prof. UJK dr hab. Elżbieta Nowak odkrywałyśmy tajniki serca. To było niesamowite! Szczęśliwe, w pełni usatysfakcjonowane biolożki wyruszy w poszukiwaniu kolejnych atrakcji, a co było ich celem . kolejne warsztaty "Komórki naszego ciała - hodowla in vitro". Niestety nie udało się, czas oczekiwania niekończenie długi. Szkoda, miałyśmy nadzieję wyhodować komórki ludzkie. Trochę zawiedzone wyruszyłyśmy na poszukiwanie równie ciekawych warsztatów. Okazało się, że można zobaczyć interesujące roślinne kultury in vitro. Tym razem młoda Ormianka dr Kristine Petrosyan odsłoniła przed nami hodowlę in vitro roślin, m.in. pomidora odpornego na patogeny, wyhodowanego bez pestycydów. Zdrowa żywność, zdrowa przyszłość!

    Oczywiście w naszej biologicznej wyprawie nie zabrakło techniki. W oczekiwaniu na kolejne warsztaty wkroczyłyśmy na ciekawie zapowiadające się wykłady "Komórka w mikrowymiarze - transmisyjna mikroskopia elektronowa". Niestety okazało się, że to nie dla nas, technika owszem ale w domu, tu na uniwersytecie raczej zajęcia praktyczne. Ponownie wyruszyłyśmy na poszukiwania . i odkryłyśmy warsztaty -"Alergenny pyłek roślin i zarodniki grzybów w powietrzu Kielc". To było ciekawe. Naszym oczom w różnym wydaniu, pod mikroskopem elektronowym ukazały się alergeny, niewielkie cząstki o niesamowitej sile działania, sprawcy katarów siennych, astmy, zapalenia spojówek. Oczywiście mogłyśmy zobaczyć nabłonek jamy nosowej podrażniony alergenami ( dużo komórek nabłonka płaskiego)i dla porównania zdrowy z "dorodnymi" rzęskami. Dowiedziałyśmy się, że można wykonać cytologię wymazu z nosa w celu zidentyfikowania poszczególnych typów komórek. W przypadku zapalenia alergicznego pojawiają się eozynofile (granulocyty kwasochłonne), natomiast neutrofili (granulocyty obojętnochłonne) w zapaleniu infekcyjnym. Niestety nie mogliśmy wykonać tych badań, ale pod okiem prowadzących, najbardziej odważne wykonały preparaty mikroskopowe nabłonka pobranego z jamy ustnej. Wszystkie preparaty były wzorcowe.

    Zmęczone niesamowitym tempem, wędrując wśród sal wykładowych, pracowni badawczych, dotarłyśmy do interesującej wystawy "Roślinne eliksiry - zapobiegają chorobom i zachowują młodość!" - to była raj dla duszy, relaks dla ciała! Niesamowity zapach roznosił się już na korytarzu, mydła różane, lawendowe, piniowe, cynamonowe, olejki eteryczne wyzwoliły w każdym chęć przeniesienia choć odrobiny zapachu na skórę. Znalazłyśmy również napary z ziół na przemianę materii, cerę trądzikową, astmę, alergię. Było to miejsce apteczno - kosmetyczne , ale jakże zdrowe, wszystkie preparaty zostały wykonane z ziół, kwiatów bez dodatków konserwantów. Kolejny zdrowy produkt!

    Czas biegł nieubłagalnie, godzina zakończenia tego interesującego wydarzenia zbliżała się, wiec na koniec chwila relaksu w planetarium i. "Niebo nad Kielcami". Tu pasjonatki biologii; gimnazjalistki Agata G., Dominika D., Natalka C., Dominika D. ósmoklasistki Zosia B., Marta L., Amelka W., siódmoklasistki Zuzia L., Agata P., Maja W. i absolwenta Karolina P. udały się w podróż międzygwiezdną i dotarły do końca swojej podróży.

     Zapraszamy wszystkich zainteresowanych biologią i zdrowiem człowieka na kolejne wydarzenie- Noc Biologów, ta noc jest jedyna i niepowtarzalna.

  Uczennice PSP1 w Busku - Zdroju z opiekunem A. Masłowską

  KONKURS "LET'S READ" 2019

  II 2019

    Serdecznie zapraszamy do udziału w 8 edycji Wewnątrzszkolnego Konkursu Języka Angielskiego "Let's Read". W tym roku szkolnym swoją wiedzę i umiejętności językowe będą mogli sprawdzić uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej. Celem konkursu jest motywowanie naszych uczniów do nauki języka angielskiego poprzez czytanie literatury obcojęzycznej oraz zachęcanie ich do poszerzenia słownictwa wykraczającego poza ramy podstawy programowej, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności korzystania ze słowników.

    Konkurs polega na przeczytaniu ze zrozumieniem, proponowanej przez zespół nauczycieli języka angielskiego lektury, a następnie wykorzystaniu zdobytej wiedzy podczas pisania testu ze znajomości tej lektury.

     Szczegóły znajdziecie Państwo poniżej w regulaminie konkursu.

  Wszystkim uczestnikom życzymy dobrej zabawy!!!

  REGULAMIN KONKURSU

  ZGODA RODZICA

  KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI "NASZE ŚWIĘTOKRZYSKIE"

  II 2019

    Nasze Świętokrzyskie to wyjątkowa kraina, w której historia łączy się z dniem dzisiejszym. To tu możemy podziwiać moc przepięknych zabytków, gdzie słychać szepty historii. Na tej ziemi wyrasta niezwykła przyroda, której symbolem jest prastara Puszcza Jodłowa. W naszym województwie ludzie pracują, inwestują, co dzień rozwiązują setki problemów, wprowadzają dużo innowacji.

    W pewnym momencie może się wydawać, ze każdy dzień jest identyczny. Wtedy warto się zatrzymać i pomyśleć. Może czas na odpoczynek, relaks, a może potrzeba czegoś jeszcze, może. kąpieli solankowej lub innych zabiegów balneologicznych.

    W tej edycji Konkursu zapraszamy Was, drodzy Uczestnicy i Opiekunowie na wycieczkę do Buska-Zdroju - niezwykłego uzdrowiska, gdzie wiele osób odzyskało zdrowie..

  REGULAMIN KONKURSU

  KONKURS "CO NAM W DUSZY GRA?"

  II 2019

  Zapraszamy serdecznie uczniów do udziału w konkursie "CO NAM W DUSZY GRA". Eliminacje odbędą się 15 marca 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr1 w Busku- Zdroju. Szczegóły znajdują się w załącznikach.

  Organizatorzy: Edyta Maj, G.Kopacz-Sowa, M.Walczak

   

  KARTA ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

  REGULAMIN KONKURSU

  KONKURS PLASTYCZNY "PANI WIOSNA"

  II 2019

    

  REGULAMIN KONKURSU

  KONKURS CZYTELNICZY "HUMOR DOBRY MAM, BO LEKTURKI SZKOLNE ZNAM"

  II 2019

    

  REGULAMIN KONKURSU

  ZAPISY DZIECI DO KLASY I ZAMIESZKAŁYCH W OBWODZIE SZKOŁY NA ROK SZKOLNY 2019/2020 OD 1 LUTEGO 2019 r.

  II 2019

  Karta zapisu i oświadczenie o miejscu zamieszkania dostępne w zakładce Dla rodziców

  DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

  II 2019

  We wtorek, 6 lutego, w całej Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

  BAL KARNAWAŁOWY

  II 2019

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  I 2019

  Uczniowie klasy III w przedstawieniu "Królowa Śniegu"

  Fragment przedstawienia

  ZMIANA PLANU ZAJĘĆ OD 28.01.2019

  BEZPIECZNE FERIE

  09 I 2019

    Ferie zimowe tuż tuż. To czas wolny od zajęć dydaktycznych, czas relaksu, beztroskich zabaw i wzmożonej aktywności sportowej. Niestety to jednocześnie okres sprzyjający wypadkom. Aby właściwie się przygotować i ograniczyć te nieprzyjemne zdarzenia, warto pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania podczas ferii.

    W środę 09.01.2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dzieci klas I-III z policjantami i strażakami. Uczestnicy zebrali się na boisku szkolnym.

     Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt strażacki wykorzystywany do akcji ratowania ludzi, pod którymi zapadł się lód. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju przygotowali krótki pokaz prezentujący sposób postępowania w takiej sytuacji.

     Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju zwrócili uwagę na zagrożenia jakie czyhają na dzieci podczas zabawy na świeżym powietrzu. Przestrzegali również przed korzystaniem z zamarzniętych zbiorników wodnych oraz przed zjeżdżaniem na sankach w pobliżu jezdni. Policjanci apelowali o ostrożność i rozwagę dzieci, które przebywają same w domu. Przypomnieli uczniom, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi oraz w żadnym wypadku nie wolno otwierać im drzwi i udzielać poufnych informacji.

  PRZEDŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE W WYKONANIU ZESPOŁU ZLEPCE

  21 XII 2018

    Zespół Zlepce ma w swym dorobku artystycznym wiele widowisk o różnorodnym charakterze i tematyce m.in. "Upiór biblioteki", "Bliskie spotkania z Małym Księciem", "Miłość i wojna", "Dzwonnik z Notre Dame" i wile innych interesujących spektakli sięgających do korzeni ponidziańskiego folkloru.

     W okresie bożonarodzeniowym młodzież z PSP nr 1 w Busku-Zdroju zaprezentowała się w programie o treści religijnej, nacechowanej aluzjami, dygresjami stricte związanymi z codzienną egzystencją człowieka.

     W pogoni za lepszym życiem, karierą, wyższym statusem społecznym, ludzie - zdaniem młodych artystów - powoli zapominają o podstawowych wartościach moralnych, prawdzie, uczciwości, czystej miłości i przyjaciołach.

    Tak naprawdę - jak mówią słowa scenariusza - liczy się godne, szczęśliwe życie, szczerość uczuć, szlachetność duszy, altruizm, a Święta Bożego Narodzenia, spotkania z bliskimi, szczególna atmosfera przy rodzinnym stole najlepiej oddają to, co najbardziej istotne w ziemskim bytowaniu.

    Widowisko "Bóg narodził się..." oprócz treści typowo dydaktycznych zawierało również ciekawą warstwę liryczną - subtelny taniec oddający radość z narodzin dzieciątka Jezus, jak i pięknie brzmiące kolędy, czy pastorałki.

  W widowisku wystąpili:

  Narratorzy: Igor Pakosiński, Marta Lasota, Dominika Dytkowska, Mateusz Rodak, Emilia Ryczek, Amelia Wojnowska, Maja Błasińska, Agata Pałys, Zuzanna Lech, Maja Wiekiera, Wiktoria Motyka, Agata Galus

  Taniec: Dominika Duda, Natalia Ciślak, Aleksandra Dudek, Nikola Dudek, Inez Antosiewicz, Dominika Dytkowska, Marta Lasota, Monika Głuszek

  Wokaliści: Dominika Dytkowska, Amelia Wojnowska, Jan Kowalik

  Akompaniament: Jan Kowalik, Dominika Dytkowska

  Opieka artystyczna: Anna Masłowska, Jadwiga Lewicka.

  WSPÓLNE ŚPIEWANIE KOLĘD

  21 XII 2018

    

  SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "GWIAZDA ŚWIĄTECZNA"

  XII 2018

    

  KONKURS "UBIERZMY RAZEM CHOINKĘ"

  XII 2018

    14 XII 2018 na buskim rynku odbyła się już V edycja konkursu "Ubierzmy razem choinkę" zorganizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. Do udziału zgłosiło się 12 placówek edukacyjnych z terenu gminy. Nasza szkoła również wzięła udział w tym wydarzeniu. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycielek: Grażyny Grochowiny, Renaty Karwat, Beaty Olszewskiej, Ewy Skrzeszewskiej, Dominiki Narwojsz oraz Magdaleny Kajderowicz przygotowywali ozdoby choinkowe. Wszystkie dekoracje zostały wykonane wyłącznie z naturalnych, ekologicznych produktów m. in. szyszek, makaronu, drewna i juty.

     Mimo niezbyt przyjemnej aury, uczestnikom dopisywały świetne humory. Po przydzieleniu drzewka przedstawiciele naszej szkoły- uczennice kl. VIII wraz z panią Grażyną Grochowiną- zabrali się do przystrajania choinki. Na drzewku zawisły drewniane krążki ozdobione makaronem, jutowe kokardy, zwierzątka z szyszek oraz łańcuch ze słomy lnianej. Obok, na drewnianym pieńku zasiadł ekologiczny skrzat Czesław, który będzie pilnował spokoju w mieście w tym świątecznym czasie.:) Pracy wtórował śpiew pastorałek i kolęd przez nasze urocze aniołki z kl. I b: Kasię i Gabrysię.

    Kiedy komisja ogłaszała wyniki, wszystkim uczestnikom serca biły szybciej. Z lekkim zdenerwowaniem przysłuchiwaliśmy się nazwom szkół lub przedszkoli, które zdobywały wyróżnienie. Ku naszej uciesze okazało się, że nasz trud został doceniony -zajęliśmy I miejsce i otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 600 zł!!! :) Gratulujemy zdobywcom II i III miejsca. Dziękujemy za doskonałą zabawę i zachęcamy do obejrzenia wszystkich choinek.

  PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

  XII 2018

    12 grudnia w BSCK odbył się przegląd kolęd i pastorałek pt. "Anielskie Kolędowanie".

    Kasia Zając i Gabrysia Grochowina z klasy IB godnie reprezentowały naszą szkołę. Pięknie zaśpiewały pastorałkę pt. "Bosy pastuszek". Dodatkowym atutem był również strój dziewczynek nawiązujący do wykonanego utworu.

  Oklaskom nie było końca.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Opiekunowie Beata Olszewska i Edyta Maj

  DZIECI LISTY PISZĄ...

  XII 2018

    Uczniowie klasy IV a, IV c, VII a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju napisali listy do swojego ukochanego przyjaciela-Świętego Mikołaja. Część z nich to szczere, pełne ciepła, przesiąknięte liryzmem i głębią psychologiczną prace, a niektóre typowo dziecięce, zawierają prośby o... zwierzątka (psy, chomiki, koty), zabawki, gry komputerowe, plecak, który zdaniem czwartoklasistki: ,,Nie jest zły, tylko nieusztywniony i bolą mnie plecy". Okazuje się również, że dzieci mają wiele uczuć wobec ludzi potrzebujących pomocy. I tak Monika napisała: ,,Proszę o spełnienie marzeń ludzi, od których każdy się odwraca, pragnę, aby w święta nie byli głodni i zmarznięci". Widać również wrażliwość na zachowanie najbliższych: ,,Bardzo bym chciała, aby w domu panowała wspaniała atmosfera...". Z kolei Bella w swoim liście pisze: ,,Mikołaju, mojej mamie możesz podarować trochę wolnego czasu, tacie zaś sprawisz przyjemność, gdy dasz mu wyspane noce, a obojgu dużo miłości". Warto również skupić się na słowach Ali: ,,W tamtym roku nie dostałam prezentu na święta, może dlatego, że o mnie zapomniałeś, a może dlatego, że w moim domu nie robi się takich rzeczy, jednak jest mi z tego powodu bardzo przykro, jak koleżanki chwalą się, co dostały, a ja nie mam co powiedzieć... więc może w tym roku się zmieni i coś dostanę od Ciebie... marzę o aparacie, instax mini 8, by móc fotografować każdą piękną chwilę spędzoną z moją babcią i później o tym wspominać. Kocham ją nad życie i nie wyobrażam sobie, by jej ze mną nie było...".

    Tak więc, Kochani Rodzice, czasami warto odkryć ukryte marzenia swoich dzieci, wrażliwych, mądrych, czułych, odpowiedzialnych za siebie i Dorosłych.

     W Bożonarodzeniowym czasie - pełnym prezentów, ciepła i wszechogarniającej miłości, tej niepowtarzalnej i jedynej, warto odkryć "chwile", bo to one decydują o naszym jestestwie: "Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy...". Warto przypomnieć sobie właśnie w tym okresie, pełnym wzruszeń i szczerych uniesień, słowa Wisławy Szymborskiej, która dobrze rozumiała sens naszego istnienia. Tak być powinno, a jak jest naprawdę?

    UWAGA! Listy dzieci nie uległy korekcie, są opatrzone pseudonimami i została zachowana ich autentyczność.

    07 grudnia zostały wręczone nagrody autorom najciekawszych listów. Pani Mikołajowa (Dominika Dytkowska) i elfy (Emilia Ryczek, Sandra Górska) podarowały nagrodzonym uczniom słodkości.

  Laureaci konkursu z klasy IVa PSP nr 1 w Busku-Zdroju:

  Maria Brachowicz, Laura Domider, Klara Górecka, Marianna Kaczor, Kinga Krzelowska, Nikodem Leszczyński, Franciszek Masin, Antonina Pasternak, Alicja Sarna, Paulina Szymacha, Karol Tracz, Anna Zoch.

  Zwycięzcy z klasy IVc:

  Gabriela Bąk, Aniela Bizewska, Eliza Gzyl, Dominia Kostek, Maja Pater, Michalina Podraza.

  Nagrodzeni uczniowie z klasy VIIa:

  Inez Antosiewicz, Wiktoria Bałaga, Maja Bodzioch, Julia Madej, Małgorzata Nowak, Aleksandra Nurek, Tomasz Rejdak, Jakub Szafraniec, Izabela Śledź, Kamila Wiśniewska, Agata Wójcik.

  Organizatorzy przedsięwzięcia: Jadwiga Lewicka, Anna Masłowska.

  Autorzy zdjęć: Łukasz Karpiński, Marta Lasota

  Serdeczne podziękowania dla pani Anny Sikory i pana Włodzimierza Wróbla właścicielom hurtowni "Sawa" za szczery ukłon wobec dzieci.

  MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE!

  XII 2018

  MIKOŁAJKI W KLASIE IA SP

  XII 2018

  ZBIÓRKA NA RZECZ ZWIERZĄT Z BUSKIEGO "PRZYTULISKA"

  XI 2018

    Na początku listopada Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło zbiórkę na rzecz zwierząt z buskiego "przytuliska". Zbieraliśmy przede wszystkim karmy oraz koce. 29 listopada do schroniska zostały zawiezione wszystkie zgromadzone rzeczy i oddane kochanym zwierzakom, które dalej czekają na adopcję. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyniosły karmę bądź koc za okazaną pomoc.

  ANDRZEJKI - KLASY VII, VIII, III

  XI 2018

  SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

  XI 2018

  ANDRZEJKI - KLASA Ib SP

  XI 2018

  ANDRZEJKI - KLASY I-III SP

  XI 2018

  DLA NIEPODLEGŁEJ

  XI 2018

    Grupa Teatralno-Rekonstrukcyjna "Pegaz" z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju aktywnie uczestniczyła w obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

    28 października br. w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, Grupa wystawiła program artystyczny "Bóg naszych Ojców i dzisiaj jest z nami". Ks. Prałat Marek Podyma tak podsumował występ młodych artystów: "Tytuł wzięty z Pieśni Konfederatów Barskich najlepiej odzwierciedla ciągłość naszej Historii opartej na miłości do Ojczyzny wypływającej z naszej wiary. Nie było lepszego sposobu na uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości jak to przedstawienie. Młodzież ubrana w historyczne stroje, pięknie przedstawiała historię Polski posługując się tekstami poetyckimi, muzyką i wyświetlanymi obrazami. Uważam. że dla samej młodzieży była to najlepsza lekcja historii a dla słuchaczy piękny przykład zaangażowania nauczycieli, rodziców i młodzieży w przechowywanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom ojczyźnianych losów".

    8 listopada członkowie "Pegaza", chłopcy ubrani w mundury ułańskie, dziewczęta w strojach nawiązujących do epoki dwudziestolecia międzywojennego, uczestniczyli w XII Wieczorze z Pieśnią i Poezją Patriotyczną, organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Busku-Zdroju. Młodzież rano rozdawała zaproszenia mieszkańcom miasta i kuracjuszom, wieczorem brała aktywny udział w wydarzeniu.

    11 listopada to szczególnie pracowity dzień dla członków GT-R "Pegaz". Najpierw w Busku-Zdroju kwesta na Rzecz Polskich Szkół w Nowej Wilejce na Litwie - serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wspomogli kwestę, uzbierano kwotę1223,36 zł. Później wyjazd do Kielce, udział, na zaproszenie organizatorów, w wojewódzkich obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i w rekonstrukcji historycznej "Niepodległość wywalczona - nie podarowana".

  UROCZYSTE OTWARCIE PRACOWNI EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZEJ

  XI 2018

  "Musimy nauczyć się dbać o środowisko w którym mamy żyć
  Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas."

  David Gates

    Ludzie korzystając z dobrodziejstw środowiska naturalnego stopniowo przyczyniają się do jego niszczenia. Zapominają, że są częścią przyrody i to na nich spada odpowiedzialność za jej prawidłowe funkcjonowanie. Coraz częściej w mediach pojawia się słowo ekologia, coraz częściej słyszymy o tym, że należy dbać o środowisko przyrodnicze. Jednak mimo to nadal widoczne są skutki negatywnego wpływu człowieka wskazujące na niewystarczającą świadomość ekologiczną.

    Jak rozwijać postawy proekologiczne, rozbudzać wrażliwość na otaczająca przyrodę? Przyroda ze względu na swoją bioróżnorodność stanowi bogate źródło wrażeń i przeżyć dla dzieci, dostarcza wiedzy o zależnościach między organizmami, pozwala zrozumieć wiele zjawisk przyrodniczych. Dlatego edukację ekologiczna należy rozpocząć w szkole podstawowej, przekazując dzieciom wiedzę na ten temat ochrony przyrody, kształtując aktywną postawę wobec środowiska przyrodniczego. Kształtowanie postaw proekologicznych możliwe jest w trakcie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych z wykorzystaniem bogatej bazy pomocy dydaktycznych umożliwiających prowadzenie doświadczeń, obserwacji przyrodniczych nie tylko w klaso pracowniach ale również w najbliższym otoczeniu. W naszej szkole od 1 września 2018 roku działa pracowania edukacji ekologiczno - przyrodnicza na miarę XXI wieku.

    Nowoczesna pracownia powstała w ramach Programu dla gmin województwa świętokrzyskiego pn. "Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii" . Organizatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dofinansowanie zadania zostało udzielone ze środków WFOŚ i GW oraz Gminy Busko - Zdrój. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 30 000,00 zł. Nasza szkoła jako jedna z gminy Busko - Zdrój została zakwalifikowana do programu. Koordynatorem z ramienia UMiG Busko - Zdrój była pani Milena Nurek.

     Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych z czterech zakresów: ochrony powietrza atmosferycznego i energii odnawialnej, ochrony wód, ochrony gleb i powierzchni ziemi oraz badań i obserwacji przyrodniczych. Ponadto, w celu optymalnego wykorzystania zasobów pracowni podczas prowadzonych zajęć, dwóch nauczycieli przeszło specjalne przeszkolenie.

    Pracowni przyrodnicza stwarza dogodne warunki do kształtowania postaw proekologicznych. Prowadzone są zajęcia pozalekcyjne - koło ekologiczne, fizyczne, biologiczne. Na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych wykorzystywane są pomoce dydaktyczne umożliwiające prowadzenie doświadczeń, obserwacji, m.in. zestaw do badania czystości powietrza, wody, gleby, prowadzenia obserwacji meteorologicznych, konstruowania urządzeń fotowoltaicznych, turbin wodnych, pojazdów wodorowych. Na zajęciach pozalekcyjne uczęszczają uczniowie zainteresowani przyrodą, biologią. Najliczniejszą grupę stanowią uczniowie klas IV, którzy poprzez zabawę, obserwacje, doświadczenia przyrodnicze uczą się prawidłowych relacji w świecie przyrody.

    22. XI. 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie, na którym honorowymi gośćmi byli: burmistrz Miasta i Gminy Busko - Zdrój - Waldemar Sikora, przewodniczący Rady Miejskiej - Robert Burchan, naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury Społecznej - Jolanta Maj, podinspektor Referatu Infrastruktury Społecznej Milena Nurek, główny specjalista ds. edukacji w ZŚiNPK - Maria Skrzypek, przewodniczący Rady Rodziców - Grzegorz Owsiński oraz zastępca przewodniczącego - Anna Bezek. W trakcie uroczystości odbył się konkurs wiedzy ekologicznej, w którym uczestniczyli rodzice i uczniowie klas IV oraz wychowawcy.

    Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą ekologiczną, ochroniarską; rozpoznali formy ochrony przyrody województwa świętokrzyskiego układając puzzle przygotowane przez ZŚiNPK, dokonując segregacji odpadów, udzielając odpowiedzi na pytania, wykonując mandalę dotyczącą Ziemi i jej ochrony. Jury w składzie: Maria Skrzypek- przedstawiciel ZŚiNPK, Karolina Prażuch - nauczyciel języka angielskiego w PSP nr 1, Wiktoria Motyka - z-ca przewodniczącego gimnazjum wyłoniło zwycięzcę - drużynę klasy IVc.

    Po oficjalnej części uroczystości oraz zmaganiach konkursowych zespół "Zlepce" oraz uczniowie klas IV zaprezentowali widowisko, którego mottem stały się słowa wodza Duwaniszów: "Ta Ziemia jest dla nas święta". Istotną treścią spektaklu była ochrona Matki Ziemi skazanej na zagładę poprzez bezmyślność wysoko uprzemysłowionych społeczeństw, daleko posuniętą industrializację i szybko rozwijający się przemysł produkujący niezliczoną ilość plastikowych opakowań. Recytatorzy mocno artykułowali hasła mające na celu powstrzymanie ludzi od dewastacji przyrody. apelowali o zachowanie czystości powietrza i wody, a przede wszystkim egzystencję zgodną z naturą. Przez żywe słowo, pieśń - song, ekspresyjny taniec, młodzi artyści wyrazili swój sprzeciw wobec dewastacji zielonych terenów, masowo wycinanych drzew, zabijaniu bezbronnych zwierząt czy nadmiernemu zużyciu wody.

    Obecne w spektaklu aluzje biblijne, postaci prarodziców -Adama i Ewy, przybliżyły widowni aktualne problemy ,,karmicielki przyrody", których głównym sprawcą jest Homo Sapiens, bezpośrednio przyczyniający się do masowej zagłady.

    Widowisko "Ta Ziemia jest dla nas święta" to również lwia część edukacji ekologicznej młodego pokolenia tak bardzo potrzebnej w XXI wieku , bo przecież wszystko podlega naturze, a jak mawiał Cyceron, "Dopóki chory oddycha, jest nadzieja".

  W widowisku wystąpili:

  Matka Ziemia - Karolina Pałys,
  Ewa - Klaudia Nowak,
  Adam- Mateusz Rodak,
  Powietrze - Aleksandra Dudek,
  Woda - Maja Wiekiera,
  Drzewo - Anna Zoch,
  Recytatorzy: Dominika Dytkowska, Agata Galus, Amelia Wojnowska, Marta Lasota, Maja Błasińska, Igor Pakosiński.
  Taniec: Dominika Duda, Natalia Ciślak , Aleksandra Dudek, Inez Antosiewicz, Nikola Dudek, Monika Głuszek, Agata Galus, Dominika Dytkowska, Amelia Wojnowska, Maja Błasińska, Marta Lasota.
  Opieka artystyczna: Anna Masłowska, Jadwiga Lewicka,
  Śpiew: Marta Korepta - Kostek

  Organizatorzy serdecznie dziękują p. Annie Sikorze - właścicielce hurtowni "Sawa" za ufundowanie poczęstunku dla dzieci oraz p. Marii Kałuckiej.

  ZMIANA TERMINU WYWIADÓWKI

  Wywiadówka podsumowująca I semestr nauki w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie się 29.01.2019r.

  KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III "ZŁOTA POLSKA JESIEŃ"

  XI 2018

    Dnia 13 listopada odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu. Wszystkie prace były niezwykłe i pokazywały kreatywność młodych autorów. Panie miały problem z wybraniem najlepszych, stąd decyzja, by przyznać kilka równorzędnych miejsc.

  Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami.

  I miejsca:

  Adam Wójcik, Maja Szydłowska, Gabriela Gierka, Trelińska Amelia

  II miejsca:

  Oskar Szczepański, Katarzyna Zając, Wiktoria Przyłudzka, Lena Lasota, Aleksandra Makowska.

  III miejsca:

  Filip Molisak, Anna Płatek, Nikodem Kowalski, Amelia Wężowicz

  Organizatorzy: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

  ZLEPCE DLA NIEPODLEGŁEJ

  XI 2018

    Historia miłości dwojga młodych ludzi, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej, ich perypetie, trudne wybory, dylematy moralne,surowe nakazy etyczne, a przede wszystkim wierność sobie bez względu na warunki i czasy, to kanwa widowiska, jakim zespół "Zlepce" działający przy PSP nr 1 w Busku-Zdroju, złożył pokłon Niepodległej.

     Spektakl "Miłość i wojna" inspirowany powieścią Jana Chruślińskiego udowodnił, iż gimnazjaliści i licealiści mają duży szacunek dla takich bezcennych wartości jakimi są: wolność, odwaga, odpowiedzialność, patriotyzm, a także miłość - ta bezwarunkowa i jedyna.

     "Małe ojczyzny składają się na przestrzenie Ojczyzny ważnej dla całego narodu. Warunkami swobodnego oddechu są wolność i niepodległość" - mówił burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój p. Waldemar Sikora, który złożył gratulacje pisarzowi Janowi Chruślińskiemu za wspaniały dorobek literacki, jak również mer miasta docenił wysoki kunszt artystyczny młodych artystów, którzy poprzez przedstawienie o charakterze patriotycznym, teksty nasycone tematyką ojczyźnianą, włączyli się w uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

     W spektaklu wystąpili: Mela - Klaudia Nowak, Michał - Maksymilian Zoch, matka Michała - Karolina Pałys; narratorzy: Dominika Dytkowska, Maja Błasińska, Marta Lasota, Agata Galus, Amelia Wojnowska, Mateusz Rodak; taniec: Dominika Duda, Monika Głuszek, Dominika Dytkowska, Natalia Ciślak, Marta Lasota; śpiew: Maja Sobczyk, Dominika Dytkowska, Amelia Wojnowska; akompaniament: Jan Kowalik; obsługa techniczna: Kacper Kosiński.

  SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

  XI 2018

    Pod koniec października Szkolne Koło Wolontariatu wybrało się na cmentarz aby posprzątać groby nieznanych żołnierzy oraz miejsca pamięci narodowej. Wszystkie groby zostały posprzątane oraz na każdym grobie zapaliliśmy ku ich pamięci znicze, przekazane przez uczniów naszej szkoły.

  KLASY IV Z WIZYTĄ W KOPALNI SOLI WIELICZKA

  XI 2018

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  9 XI 2018

  6 LISTOPADA - DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY I WYWIADÓWKI

  DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY - GODZ. 17.30-18.30

  WYWIADÓWKI KL. I-IV - godz. 17.00 KL. V-VIII i 3 gim. - godz. 17.30

  CZUJNIK JAKOŚCI POWIETRZA

    W naszej szkole został zainstalowany czujnik stężenia pyłów PM (smogu). Czujnik ten wykorzystuje laserowy pomiar stężenia pyłów PM1, PM2.5 i PM10 - czyli jednych z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia.

    Wynik można odczytać na stronie www - po wybraniu naszego czujnika a także poprzez aplikacje mobilne dla iPhone lub/i Android.

  ŚLUBOWANIE KLAS I

  25 X 2018

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  15 X 2018

  WIELKA DEFILADA NIEPODLEGLOŚCI

    Obecny rok obfituje w wiele wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Takim wydarzeniem była Wielka Defilada Niepodległości, która miała miejsce 15 sierpnia br. w Warszawie.

    Dzięki życzliwości pana Jarosława Zatorskiego i pani Doroty Wójcik, właścicielce firmy transportowa z Ujny gm. Pierzchnica, sponsora wyjazdu, młodzież z Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju, mogła obejrzeć w Warszawie Wielką Defiladę Niepodległości. Dla młodzieży była to nagroda za stały udział w wydarzeniach patriotycznych, występ w spektaklach i rekonstrukcjach historycznych zarówno w naszym mieście, jak i na terenie województwa świętokrzyskiego. W wyjeździe, na zaproszenie GT-R "Pegaz" uczestniczyły również zuchy z Siesławic.

    Defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną. Dzieci i młodzież mogły zobaczyć różne formacje polskiego wojska oraz żołnierzy z innych państw. Nad naszymi głowami przeleciało 100 samolotów i śmigłowców wywołując niesamowite wrażenie. Wojsko zaprezentowało również pojazdy wojskowe.

    Najbardziej wyczekiwaną była część historyczna defilady, w której wzięło udział ponad 900 rekonstruktorów. Wisłostradą przeszli m.in. wojowie Mieszka I, rycerze z bitwy pod Grunwaldem, wspaniała husaria oraz radośnie powitani przez naszą grupę Żuawi Śmierci z panem Robertem Osińskim na czele i zaprzyjaźnieni z "Pegazem" ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii i. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Symbolicznym zakończeniem defilady był przemarsz żołnierzy i harcerzy z setką flag, co miało odwoływać się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Kolejnym etapem wyjazdu do Warszawy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Odwiedziliśmy groby poległych w latach 1919 - 1920, w tym uczestników Bitwy Warszawskiej, zapaliliśmy znicze pamięci. Dzieci i młodzież zaskoczyła liczba poległych oraz ich młody wiek. Zuchy wyruszyły na poszukiwanie brzozowych krzyży, gdzie pochowani są harcerze z Batalionu "Zośka" a wśród nich "Rudy", "Alek" i "Zośka". Dla zuchów było to wielkie przeżycie, zwłaszcza, że dużo słyszeli o bohaterstwie swoich starszych kolegów noszących harcerskie mundury.

    Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestniczenia w tak wspaniałym wydarzeniu.

    Opiekunowie Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" i Drużyny Zuchowej z Siesławic.

  KONKURS "DO HYMNU" W 300 SZKOŁACH W CAŁEJ POLSCE

  26 IX 2018

  Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych w 100.rocznicę odzyskania niepodległości.

    Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju została zakwalifikowana, jako jedyna z buskich placówek oświatowych, do Ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych pod nazwą "Do Hymnu".

    Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA i bierze w nim udział 300 szkół z całej Polski.

    Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

    W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 zostały wybrane do zaprezentowania trzy hymny: "Mazurek Dąbrowskiego", " Bogurodzica" i "Marsz Polonia".

    Próby rozpoczęły się już w wakacje. Uczniowie i rodzice zostali zapoznani z regulaminem konkursu, treścią utworów, linią melodyczną. Równolegle trwała nauka tekstów i ich muzycznego wykonania.

    Przesłuchanie konkursowe przed komisją wyznaczoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się w środę, 26 września 2018 roku o godz. 12.30 na sali gimnastycznej. Na czas konkursu sala ta została efektownie udekorowana. Dominowały barwy narodowe- biel i czerwień. Uwagę przykuwały prześliczne, okazałe róże wykonane z krepiny przez uczniów i nauczycieli.

    We wspólnym śpiewie wzięło udział aż 350 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Ubrani w szkolne stroje galowe, czyli białe koszule, bluzeczki i czarne spódniczki, spodnie, wyglądali dostojnie i po prostu pięknie. Każdy uczeń dumnie prezentował na piersi biało-czerwony kotylion. Duża grupa młodzieży wystąpiła w strojach krakowskich.

    Uczniów, nauczycieli, rodziców i komisję konkursową przywitała dyrektor PSP 1, pani Beata Borek. Podkreśliła wagę konkursu, który dla szkoły stał się patriotyczną uroczystością.

    Następnie pani Edyta Maj- nauczycielka muzyki w PSP 1, stanęła przed ogromnym chórem i jak profesjonalny dyrygent, spokojnie ze skupieniem, dała umówiony znak dzieciom oraz młodzieży i. zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" oraz kolejne pieśni. Utwór "Marsz Polonia" został wykonany na głosy. Dodatkowym utrudnieniem dla uczniów był fakt, iż musieli oni zaśpiewać a cappella.

    Z tym trudnym wyzwaniem poradzili sobie wszyscy znakomicie. W oczach rodziców czy nauczycieli można było zobaczyć łzy wzruszenia.

    Pani dyrektor dziękując uczniom i nauczycielom, też nie kryła wzruszenia i dumy. Komisja konkursowa wręczyła dla szkoły okazały dyplom uznania. Każdy z uczestników też został nagrodzony imiennym dyplomem za udział w tym przedsięwzięciu.

    Występ dzieci i młodzieży z PSP 1 to nie tylko lekcja, to prawdziwe święto- święto patriotyzmu i muzyki. Na pewno pełne emocji i zaangażowania wykonanie pieśni nauczyło uczniów szacunku do kraju, jego historii, kultywowało pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy Polski, rozbudziło poczucie dumy wobec dorobku minionych pokoleń.

    Inicjatorką i organizatorem konkursu w szkole była pani Edyta Maj, która opracowała muzycznie utwory, mobilizowała uczniów, prowadziła intensywne próby zwracając uwagę na każdy szczegół. Współpracowały panie: Barbara Wnuk-Spirowska, Grażyna Kopacz-Sowa, Małgorzata Walczak. Dużą pomocą służyły panie Anna Owsińska, Grażyna Grochowina, Marzena Noga, Anna Szwajka oraz Aneta Okraj i Aleksandra Anyż

  HYMN

  BOGURODZICA

  PROGRAM EDUKACYJNY "MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI"

  IX 2018

    Dojrzewanie to jeden z najtrudniejszych etapów rozwojowych w życiu młodej dziewczyny, ale jednocześnie to okres bardzo ciekawy. To czas, kiedy dziewczynka staje się kobietą - kształtuje się jej charakter, osobowość i światopogląd. To nie tylko rozwój fizyczny, ale także zmiany w zachowaniu i sposobie wyrażania emocji. Istotne jest by w tym okresie przekazać rzetelną wiedzę. Firma Procter & Gamble od wielu lat wspiera działania edukacyjne szkół w zakresie dojrzewania poprzez programy adresowane dla dzieci szkół podstawowych. Wszystkie wysoko cenione przez nauczycieli oraz Ministerstwo Zdrowia.

    W dniu 21.09.2018 w naszej szkole, w ramach programu edukacyjnego "Między nami kobietkami" odbyło się spotkanie dziewcząt klas szóstych z przedstawicielką firmy Procter & Gamble, panią Karoliną Langier.

    Głównym celem i założeniem programu było szerzenie wiedzy na temat zmian fizycznych i emocjonalnych jakie zachodzą w okresie dojrzewania oraz zasad i znaczenia higieny osobistej w tym okresie.

    Pani prelegentka w profesjonalny i przystępny sposób opowiedziała słuchaczkom o procesach i problemach, które mogą towarzyszyć młodym dziewczynom. W tym okresie spotkanie przebiegło w miłej i sympatyczne atmosferze, a każda jego uczestniczka otrzymała również prezent w postaci środków higienicznych.

  Beata Cira - pedagog szkolny

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  3 IX 2018

  03 IX 2018 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  - godz. 9:00 - III GIMNAZJUM I KLASA VIII

  - godz. 9:30 - KLASY IV-VII

  - godz. 10:00 kl. I-III

  KONKURS "DO HYMNU"

  VII 2018

  Szanowni Państwo!

  Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych "Do Hymnu" w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

  Konkurs m.in. ma za zadanie:

  1) uczczenie ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez czynny w nich udział,

  2) doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,

  3) wzbudzenie zainteresowania historią polskiego Państwa i Narodu, której od wieków głównym nośnikiem była pieśń, poprzez wykonanie najbardziej uroczystych pieśni narodowych o charakterze patriotycznym i analizę ich słów.

  Zadanie konkursowe polega na grupowym wykonaniu "a cappella" przez co najmniej 50% wszystkich uczniów Szkoły:

  1) Hymnu Państwowego - 4 zwrotki

  2) polskich pieśni hymnicznych Marsz Polonia, Bogurodzica i Gaude Mater Polonia.

  Ocenie jury będą podlegały m.in. na następujące elementy występu:

  - Technika wykonawcza (intonacja, rytm, jednorodność brzmienia, znajomość tekstu przez poszczególnych wykonawców, czytelność tekstu w odbiorze)

  - Interpretacja oraz całościowe wrażenie artystyczne.

  - Liczba śpiewających uczniów (powyżej 60%, 70%, 80% wszystkich uczniów Szkoły jury przyznaje dodatkowo punkty).

  - Wykonanie repertuaru konkursowego musi odbyć się "na żywo" i "z pamięci".

  Pełny regulamin znajduje się na stronie: nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/konkurs-do-hymnu/

  Więcej informacji znajduje się w zakładce O konkursie - gdzie podane są teksty poszczególnych pieśni.

  Prosimy Państwa o włączenie się w to przedsięwzięcie poprzez wspólny śpiew w/w pieśni ze swoimi dziećmi. Prosimy też aby uczniowie Naszej szkoły, nauczyli się na pamięć tych pieśni do dnia 27.08.2018r.

  Próby chóru szkolnego odbędą się: w dniach 27, 28 i 29 sierpnia 2018r. od godz.10.00 -12.00

  Dziękujemy

  Załącznik 1 - teksty

  Gaude Mater Polonia

  Marsz Polonia I-II zwrotka

  Marsz Polonia III-VII zwrotka

  Bogurodzica część I

  Bogurodzica część II

  Jeszcze Polska Nie Zginęła IV zwrotki

   

  Archiwum aktualności rok 2017/2018