• Aktualności 2018/2019

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  15 X 2018

  WIELKA DEFILADA NIEPODLEGLOŚCI

    Obecny rok obfituje w wiele wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Takim wydarzeniem była Wielka Defilada Niepodległości, która miała miejsce 15 sierpnia br. w Warszawie.

    Dzięki życzliwości pana Jarosława Zatorskiego i pani Doroty Wójcik, właścicielce firmy transportowa z Ujny gm. Pierzchnica, sponsora wyjazdu, młodzież z Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju, mogła obejrzeć w Warszawie Wielką Defiladę Niepodległości. Dla młodzieży była to nagroda za stały udział w wydarzeniach patriotycznych, występ w spektaklach i rekonstrukcjach historycznych zarówno w naszym mieście, jak i na terenie województwa świętokrzyskiego. W wyjeździe, na zaproszenie GT-R "Pegaz" uczestniczyły również zuchy z Siesławic.

    Defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną. Dzieci i młodzież mogły zobaczyć różne formacje polskiego wojska oraz żołnierzy z innych państw. Nad naszymi głowami przeleciało 100 samolotów i śmigłowców wywołując niesamowite wrażenie. Wojsko zaprezentowało również pojazdy wojskowe.

    Najbardziej wyczekiwaną była część historyczna defilady, w której wzięło udział ponad 900 rekonstruktorów. Wisłostradą przeszli m.in. wojowie Mieszka I, rycerze z bitwy pod Grunwaldem, wspaniała husaria oraz radośnie powitani przez naszą grupę Żuawi Śmierci z panem Robertem Osińskim na czele i zaprzyjaźnieni z "Pegazem" ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii i. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Symbolicznym zakończeniem defilady był przemarsz żołnierzy i harcerzy z setką flag, co miało odwoływać się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Kolejnym etapem wyjazdu do Warszawy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Odwiedziliśmy groby poległych w latach 1919 - 1920, w tym uczestników Bitwy Warszawskiej, zapaliliśmy znicze pamięci. Dzieci i młodzież zaskoczyła liczba poległych oraz ich młody wiek. Zuchy wyruszyły na poszukiwanie brzozowych krzyży, gdzie pochowani są harcerze z Batalionu "Zośka" a wśród nich "Rudy", "Alek" i "Zośka". Dla zuchów było to wielkie przeżycie, zwłaszcza, że dużo słyszeli o bohaterstwie swoich starszych kolegów noszących harcerskie mundury.

    Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam uczestniczenia w tak wspaniałym wydarzeniu.

    Opiekunowie Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" i Drużyny Zuchowej z Siesławic.

  KONKURS "DO HYMNU" W 300 SZKOŁACH W CAŁEJ POLSCE

  26 IX 2018

  Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych w 100.rocznicę odzyskania niepodległości.

    Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju została zakwalifikowana, jako jedyna z buskich placówek oświatowych, do Ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych pod nazwą "Do Hymnu".

    Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA i bierze w nim udział 300 szkół z całej Polski.

    Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.

    W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 zostały wybrane do zaprezentowania trzy hymny: "Mazurek Dąbrowskiego", " Bogurodzica" i "Marsz Polonia".

    Próby rozpoczęły się już w wakacje. Uczniowie i rodzice zostali zapoznani z regulaminem konkursu, treścią utworów, linią melodyczną. Równolegle trwała nauka tekstów i ich muzycznego wykonania.

    Przesłuchanie konkursowe przed komisją wyznaczoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się w środę, 26 września 2018 roku o godz. 12.30 na sali gimnastycznej. Na czas konkursu sala ta została efektownie udekorowana. Dominowały barwy narodowe- biel i czerwień. Uwagę przykuwały prześliczne, okazałe róże wykonane z krepiny przez uczniów i nauczycieli.

    We wspólnym śpiewie wzięło udział aż 350 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Ubrani w szkolne stroje galowe, czyli białe koszule, bluzeczki i czarne spódniczki, spodnie, wyglądali dostojnie i po prostu pięknie. Każdy uczeń dumnie prezentował na piersi biało-czerwony kotylion. Duża grupa młodzieży wystąpiła w strojach krakowskich.

    Uczniów, nauczycieli, rodziców i komisję konkursową przywitała dyrektor PSP 1, pani Beata Borek. Podkreśliła wagę konkursu, który dla szkoły stał się patriotyczną uroczystością.

    Następnie pani Edyta Maj- nauczycielka muzyki w PSP 1, stanęła przed ogromnym chórem i jak profesjonalny dyrygent, spokojnie ze skupieniem, dała umówiony znak dzieciom oraz młodzieży i. zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" oraz kolejne pieśni. Utwór "Marsz Polonia" został wykonany na głosy. Dodatkowym utrudnieniem dla uczniów był fakt, iż musieli oni zaśpiewać a cappella.

    Z tym trudnym wyzwaniem poradzili sobie wszyscy znakomicie. W oczach rodziców czy nauczycieli można było zobaczyć łzy wzruszenia.

    Pani dyrektor dziękując uczniom i nauczycielom, też nie kryła wzruszenia i dumy. Komisja konkursowa wręczyła dla szkoły okazały dyplom uznania. Każdy z uczestników też został nagrodzony imiennym dyplomem za udział w tym przedsięwzięciu.

    Występ dzieci i młodzieży z PSP 1 to nie tylko lekcja, to prawdziwe święto- święto patriotyzmu i muzyki. Na pewno pełne emocji i zaangażowania wykonanie pieśni nauczyło uczniów szacunku do kraju, jego historii, kultywowało pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy Polski, rozbudziło poczucie dumy wobec dorobku minionych pokoleń.

    Inicjatorką i organizatorem konkursu w szkole była pani Edyta Maj, która opracowała muzycznie utwory, mobilizowała uczniów, prowadziła intensywne próby zwracając uwagę na każdy szczegół. Współpracowały panie: Barbara Wnuk-Spirowska, Grażyna Kopacz-Sowa, Małgorzata Walczak. Dużą pomocą służyły panie Anna Owsińska, Grażyna Grochowina, Marzena Noga, Anna Szwajka oraz Aneta Okraj i Aleksandra Anyż

  HYMN

  BOGURODZICA

  PROGRAM EDUKACYJNY "MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI"

  IX 2018

    Dojrzewanie to jeden z najtrudniejszych etapów rozwojowych w życiu młodej dziewczyny, ale jednocześnie to okres bardzo ciekawy. To czas, kiedy dziewczynka staje się kobietą - kształtuje się jej charakter, osobowość i światopogląd. To nie tylko rozwój fizyczny, ale także zmiany w zachowaniu i sposobie wyrażania emocji. Istotne jest by w tym okresie przekazać rzetelną wiedzę. Firma Procter & Gamble od wielu lat wspiera działania edukacyjne szkół w zakresie dojrzewania poprzez programy adresowane dla dzieci szkół podstawowych. Wszystkie wysoko cenione przez nauczycieli oraz Ministerstwo Zdrowia.

    W dniu 21.09.2018 w naszej szkole, w ramach programu edukacyjnego "Między nami kobietkami" odbyło się spotkanie dziewcząt klas szóstych z przedstawicielką firmy Procter & Gamble, panią Karoliną Langier.

    Głównym celem i założeniem programu było szerzenie wiedzy na temat zmian fizycznych i emocjonalnych jakie zachodzą w okresie dojrzewania oraz zasad i znaczenia higieny osobistej w tym okresie.

    Pani prelegentka w profesjonalny i przystępny sposób opowiedziała słuchaczkom o procesach i problemach, które mogą towarzyszyć młodym dziewczynom. W tym okresie spotkanie przebiegło w miłej i sympatyczne atmosferze, a każda jego uczestniczka otrzymała również prezent w postaci środków higienicznych.

  Beata Cira - pedagog szkolny

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  3 IX 2018

  03 IX 2018 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  - godz. 9:00 - III GIMNAZJUM I KLASA VIII

  - godz. 9:30 - KLASY IV-VII

  - godz. 10:00 kl. I-III

  KONKURS "DO HYMNU"

  VII 2018

  Szanowni Państwo!

  Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych "Do Hymnu" w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

  Konkurs m.in. ma za zadanie:

  1) uczczenie ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez czynny w nich udział,

  2) doskonalenie przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,

  3) wzbudzenie zainteresowania historią polskiego Państwa i Narodu, której od wieków głównym nośnikiem była pieśń, poprzez wykonanie najbardziej uroczystych pieśni narodowych o charakterze patriotycznym i analizę ich słów.

  Zadanie konkursowe polega na grupowym wykonaniu "a cappella" przez co najmniej 50% wszystkich uczniów Szkoły:

  1) Hymnu Państwowego - 4 zwrotki

  2) polskich pieśni hymnicznych Marsz Polonia, Bogurodzica i Gaude Mater Polonia.

  Ocenie jury będą podlegały m.in. na następujące elementy występu:

  - Technika wykonawcza (intonacja, rytm, jednorodność brzmienia, znajomość tekstu przez poszczególnych wykonawców, czytelność tekstu w odbiorze)

  - Interpretacja oraz całościowe wrażenie artystyczne.

  - Liczba śpiewających uczniów (powyżej 60%, 70%, 80% wszystkich uczniów Szkoły jury przyznaje dodatkowo punkty).

  - Wykonanie repertuaru konkursowego musi odbyć się "na żywo" i "z pamięci".

  Pełny regulamin znajduje się na stronie: nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/konkurs-do-hymnu/

  Więcej informacji znajduje się w zakładce O konkursie - gdzie podane są teksty poszczególnych pieśni.

  Prosimy Państwa o włączenie się w to przedsięwzięcie poprzez wspólny śpiew w/w pieśni ze swoimi dziećmi. Prosimy też aby uczniowie Naszej szkoły, nauczyli się na pamięć tych pieśni do dnia 27.08.2018r.

  Próby chóru szkolnego odbędą się: w dniach 27, 28 i 29 sierpnia 2018r. od godz.10.00 -12.00

  Dziękujemy

  Załącznik 1 - teksty

  Gaude Mater Polonia

  Marsz Polonia I-II zwrotka

  Marsz Polonia III-VII zwrotka

  Bogurodzica część I

  Bogurodzica część II

  Jeszcze Polska Nie Zginęła IV zwrotki

   

  Archiwum aktualności rok 2017/2018