• Aktualności 2016/2017

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

  23 VI 2017 ZPO1

  KLASY I-III SP

  KLASY IV-VI SP

  KLASY I-III SG

  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

  23 VI 2017 ZPO1

  Godzina 8.00 - Samorządowe Gimnazjum Nr 2

  Godzina 9.00 - klasy IV-VI Szkoła Podstawowa Nr 1

  Godzina 10.00 - klasy I-III Szkoła Podstawowa Nr 1

  POZDROWIENIA Z WŁADYSŁAWOWA

  VI 2017 ZPO1

  Gorące pozdrowienia ze słonecznego Władysławowa dla Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego I wszystkich uczniów ZPO 1 w Busku-Zdroju przesyłają uczestnicy Zielonej Szkoły razem z opiekunami G . Kopacz-Sowa , B. Laszczak i M. Walczak.

  Z RODZINĄ ZDROWO, EKOLOGICZNIE I NA SPORTOWO

  VI 2017 SP1

    Dla każdego z nas, czy dużego, czy małego, rodzina jest najważniejsza. I właśnie pod tym hasłem uczniowie klasy II b i II c ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju postanowili wspólnie obchodzić trzy bardzo ważne dni w życiu każdej rodziny. Są to: miniony Dzień Matki, zbliżający się Dzień Ojca i święto wszystkich milusińskich czyli Dzień Dziecka. Ta miła uroczystość odbyła się 10 czerwca br. na boisku sportowym obok szkoły.

     Wszystkie dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami, Alicją Bezak i Barbarą Mrugałą bardzo aktywnie włączyły się w organizację tej uroczystości. Przygotowały i przedstawiły krótką część artystyczną, a następnie zaprosiły swoich rodziców do wspólnej zabawy i rozgrywek sportowych. Wszyscy wspaniale się bawili, a najwięcej emocji dostarczyły takie konkurencje jak: bieg z jajkiem, bieg na trzech nogach czy przeciąganie liny. Na twarzach uczestników można było zobaczyć nie tylko radość ze zwycięstwa, ale i łzy wzruszenia.

    Nawiązując do głównego hasła imprezy również nagrody były ekologiczne i zdrowe. Wszyscy zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali obdarowani soczystymi jabłkami i chrupiącymi rzodkiewkami.

    Rodzicom bardzo spodobała się taka forma spotkania i już zadeklarowali chęć zorganizowania następnego.

  Alicja Bezak

  II MIEJSCE W FINALE KONKURSU "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI"

  6 VI 2017 SG2

  DZIEŃ SPORTU

  1 VI 2017 ZPO1

  WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI "ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE"

  VI 2017 ZPO1

    Dyrekcja ZPO NR 1 w Busku-Zdroju i Organizatorzy Konkursu zapraszają wszystkich uczestników, opiekunów, rodziców, dziadków i w ogóle sympatyków Konkursu na jego podsumowanie podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się 8 czerwca 2017r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury Al. A. Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju . Początek o godzinie 11.30.

  Więcej informacji

  "KOPCIUSZEK" W WYKONANIU BUSKICH PROMYCZKÓW - KL.IIA SP

  V 2017 SP1

    30.05.2017r. grupa teatrzykowa "Buskie Promyczki" - kl.IIa przedstawiła bajkę pt. "Kopciuszek" dla koleżanek i kolegów ze świetlicy szkolnej. Dzieciaki wykazały się umiejętnościami aktorskimi, jak również wokalnymi i tanecznymi. Marysia zaśpiewała "Balladę Kopciuszka" oddając nastrój i uczucia Kopciuszka. Pięknym wokalem także zaśpiewały Paulinka, Klara i Kinga piosenkę "Gdybym wyładniała.". W trakcie bajki grupa cudownie zatańczyła trudny "taniec dworski" w rytmie poloneza oraz Marysia z Natanem - walca wiedeńskiego. Pięknie swoje role zagrali również chłopcy: Natan, Karol, Xsavery, Franek, Wojtek i Igor.

    Gra "Buskich Promyczków" oddała nastrój i klimat występujący w "Kopciuszku". Urokowi całemu występowi dodały piękne stroje oraz wystrój wnętrza.

  W bajce wystąpili:

  1. Alicja Sarna - narrator

  2. Marianna Kaczor - Kopciuszek

  3. Antonina Pasternak -wróżka

  4. Paulina Szymacha - macocha

  5. Kinga Krzelowska - Kasieńka - córka macochy

  6. Klara Górecka - Haneczka - córka macochy

  7. Natan Błasiński - król

  8. Karol Tracz - ochmistrz

  9. Xsavery Kopczyński - herold

  10. Franciszek Masin - herold drugi

  11. Milena Łucka - mieszczka

  12. Oliwia Jabłońska - mieszczka

  13. Wojciech Żak - lodziarz

  14. Igor Lechowski - dworzanin

  15. Szymon Pasek - tancerz

  16. Jakub Omasta - tancerz

    Występ Grupy teatrzykowej bardzo podobał się wychowawcom świetlicy oraz rówieśnikom, o czym świadczyła cisza i skupienie widzów w trakcie przedstawienia a potem gromkie brawa.

    Zabawa w teatrzyk daje dzieciom dużo satysfakcji, uczy współpracy w grupie i pokonywania tremy, niweluje niską samoocenę, rozwija poprawną wymowę, dykcję, rozwija umiejętności wokalne i taneczne.

    Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów.

  Opiekun "Buskich Promyczków" - Bożena Krupa

  DZIEŃ RODZINY W KL. IIA SP

  V 2017 SP1

    29 maja w klasie II a odbyło się Święto Rodziny. Z tej okazji uczniowie przygotowali Rodzicom wspaniałe przedstawienie "Kopciuszek"

    Dzieci w pięknych strojach zamienili się w prawdziwych aktorów. Pokazali swoje umiejętności podczas pięknych i długich recytacji, śpiewu oraz tańca. Licznie przybyli Rodzice byli pod wielkim wrażeniem i nie ukrywali wzruszeń oglądając swoje pociechy. Na zakończenie Rodzice otrzymali laurki z własnoręcznie wykonanymi portretami swoich rodzin.

  Ewa Skrzeszewska

  KONKURS PLASTYCZNY "Z ODNAWIALNYMI ŹRÓDŁAMI ENERGII W PRZYSZŁOŚC"

  V 2017 ZPO1

    20 maja 2017 roku odbył się Festiwal Szwajcarski "Siła Regionów". To przedsięwzięcie, które miało na celu promować fundusze szwajcarskie oraz pokazać istotę projektu jakim było zadanie "Instalacja energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego".

    Było to ważne wydarzenie dla Buska i jego mieszkańców a przede wszystkim dla naszej szkoły. Całą uroczystość rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod nazwą "Z odnawialnymi źródłami energii w przyszłość". W tym konkursie wzięły udział uczennice ze szkoły podstawowej i z gimnazjum, które tworzyły dwie drużyny. Były to: Patrycja Golonka, Michalina Odo z kl. VI "a" SP 1 i Weronika Kaleta, Oliwia Pham-Rtong, Aleksandra Dudek z kl. I b SG 2. Prace dziewcząt oceniono naprawdę bardzo wysoko, bowiem wywalczyły dla ZPO 1 wspaniałą nagrodę - platformę edukacyjną o wartości 35 tyś złotych. Nagrodę odebrała pani Dyrektor Beata Borek. Wręczał ją zastępca burmistrza Tomasz Mierzwa. Uczestniczki Konkursu otrzymały super upominki.

    Nasza ekipa wystąpiła również w telewizji Kielce. Dziewczyny bardzo się denerwowały, ale wypadły świetnie, tym bardziej, że nagranie było na żywo.

  Opiekunami uczennic były Urszula Polak - Redźko i Barbara Wnuk-Spirowska

  Gratulujemy!

  WYCIECZKI EDUKCYJNE DO KRZYŻANOWIC ŚREDNICH

  V 2017 SG2

    Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych realizuje Projekt LIFE 13 NAT/PL/000038 pod nazwą "Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu". W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły czyli ZPO1 w Busku-Zdroju zostali zaproszeni w dniach 18, 19, 26 maja do siedziby ZŚiNPK w Krzyżanowicach Średnich.

    Pojechały następujące klasy : II "A", II "B", II "C", III "C" gimnazjum oraz VI "A" i VI "B" szkoły podstawowej.

    W wycieczkach uczestniczyły zawsze dwie klasy, z których jedna zostawała z prowadzącym zajęcia w siedzibie ZŚiNPK, a druga jechała na ok. dwugodzinną sesję terenową. Następnie grupy się wymieniały.

    Zajęcia w siedzibie ZŚiNPK były warsztatami, podczas których młodzież obserwowała rośliny chronione na plantacji nasiennej, poznawała historię Ponidzia sięgającą 14 milionów lat wstecz, kiedy to wypiętrzyły się Himalaje, Alpy i Karpaty oraz gatunki chronione w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym, jego walory przyrodnicze związane miedzy innymi z powierzchniowym występowaniem serii gipsowej, tworzącej unikatowy zespół zjawisk i form krasu gipsowego.

    Ogromne zainteresowanie wzbudził warsztat tkacki. Uczniowie mieli możliwość sami wykonywać krajki na bardoku i tabliczkach oraz pompony. Wykonane robótki zabierali na pamiątkę.

    Zajęcia w plenerze to przepiękny spacer na Garb Pińczowski. Tam wraz z edukatorami uczniowie poznawali m.in. rośliny chronione. Zachwycił ich swą urodą dziewięćsił popłocholistny. Podziwiali też cenne gatunki flory jak np. dyptam jesionolistny, szyplin jedwabisty, sierpik różnolistny, gęsiówkę uszkowatą, seslerię błotną, groszek szerokolistny, rezedę małą i inne. Dowiedzieli się, że wiele z tych roślin jest jadalnych i w dodatku są one smaczne. Poznali charakterystyczne elementy Parku, w tym niezwykłe formy gipsowe i wapienne.

    W plenerze młodzież mogła obserwować też wypas prowadzony na dwóch różnych siedliskach: murawach kserotermicznych i świetlistych dąbrowach.

    W świetlistych dąbrowach uczniowie podchodzili do owieczek i nawet robili z nimi zdjęcia.

    Miłym elementem wycieczek był przygotowany przez ZŚiNPK poczęstunek. Składał się z pysznej drożdżówki, napoju i naprawdę smacznej kiełbaski z grilla ze świeżutką bułeczką.

    Wycieczki były wspaniałe. Spacery i podziwianie w majowym słońcu Ponidzia - niezwykłe. Atmosfera cudowna. Zdobyta wiedza-ogromna! Jednym słowem doskonale spędzony czas.

    Dziękujemy ZŚiNPK za zaproszenie nas do swojej siedziby i zorganizowanie takich niezapomnianych warsztatów i zajęć w terenie.

    Razem z uczniami byli też wychowawcy, panie: Anna Plewa, Katarzyna Siemińska-Woźniak, Grażyna Kopacz-Sowa, Barbara Laszczak, Małgorzata Gabryś oraz pan Łukasz Karpiński.

  STOP POŻAROM TRAW!

  V 2017 ZPO1

    W piątek 19 maja 2017 roku w budynku Straży Pożarnej w Busku-Zdroju odbyły się uroczystości zawiązane z Dniem Strażaka.

    Podczas tych uroczystości podsumowano Konkurs Plastyczny pod nazwą "STOP POŻAROM TRAW!". Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły czyli ZPO 1 w Busku-Zdroju. Mamy powód do dumy i cieszymy się bardzo, bowiem uczennice zdobyły najwyższe lokaty. Otrzymały dyplomy i nagrody. Oto ich nazwiska:

  I miejsce- Kinga Majsak kl. V "a"

  II miejsce - Gabrysia Wójcik kl. VI "a"

  Kinga w dniu wręczania nagród była na wycieczce, więc nagrodę za nią odebrała Patrycja Golonka z kl. VI "a".

  Opiekunami uczennic były panie : Urszula Polak -Redźko i Barbara Wnuk-Spirowska.

  Gratulujemy laureatkom i ich opiekunkom.

  NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

  V 2017 SG2

    Koniec roku szkolnego to czas podsumowania osiągnięć uczniów.

    W tym roku szkolnym na szczególną uwagę zasługują uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju biorący udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

  Tytuł Laureata uzyskały w roku szkolnym 2016/17:

  Aleksandra Czupryna, uczennica klasy II b - podwójna laureatka z biologii i geografii,

  Karolina Pałys, uczennica klasy II b- laureatka z geografii,

  Aleksandra Gręda, uczennica klasy III a- laureatka z biologii.

  Finalistami tegorocznych konkursów zostali:

  Aleksandra Gręda - z języka angielskiego i języka polskiego,

  Aleksandra Czupryna - z matematyki,

  Karolina Pałys- z chemii,

  Małgorzata Pasek, uczennica klasy III a - z języka polskiego,

  Jakub Grabski, uczeń klasy III a - z geografii,

  Patrizio Martongelli, uczeń klasy III b- z języka angielskiego.

    Tytuł Laureata czy Finalisty to powód do radości i dumy uczniów, rodziców i opiekunów. To świadczy o ambicji uczniów, odpowiedzialności rodziców i motywacji nauczycieli.

    Nie zapominajmy jednak, ze wiąże się z ogromną systematyczną pracą trwającą kilka miesięcy ( nawet lat). To praca w szkole podczas dodatkowych zajęć i samodzielna w domu.

    Konkursy składają się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Każdy kolejny awans to sukces, bo jest to pokonanie często dużej ilości uczestników oraz stresu, który niestety jest nieodłącznym "towarzyszem" Konkursów. Potrzebne jest też samozaparcie i wiara we własne siły.

    Wszystkim uczniom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

  ARCHIPELAG SKARBÓW

  V 2017 SG2

  II POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "THE BEST"

  9 V 2017 SP1

    9 maja 2017r. o godz. 12.00 w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "The Best". Jego adresatami byli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z powiatu buskiego. Konkurs organizowany został w ZPO nr 1 w Busku - Zdroju, przy współpracy z ŚCDN-em w Kielcach oraz wydawnictwem Macmillan.

    Koordynatorem imprezy był Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego z ZPO nr 1 w składzie: Panie Anna Plewa, Renata Dufaj, Karolina Prażuch oraz Pan Łukasz Karpiński.

    Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego wśród uczniów młodszych klas szkół podstawowych oraz rozwijanie kluczowych umiejętności językowych młodszej generacji pokolenia z powiatu buskiego.

    Niewątpliwie ranga Konkursu została podniesiona poprzez nawiązanie ścisłej współpracy organizatorów z ŚCDN-em w Kielcach. W gronie Jury konkursu zasiedli: Pani Izabela Krzak-Borkowska i Pan Sławomir Sobocki reprezentujący w/w instytucję oraz Pani Anna Majcher nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum w Zbludowicach. Swoją obecnością zaszczyciła również Konkurs Pani Dyrektor ZPO nr 1 w Busku - Zdroju - mgr Beata Borek, która otwarła i podsumowała imprezę.

    Konkurs spotkał się z szerokim odzewem. 15 uczniów zaprezentowało swoje zdolności lingwistyczne rozwiązując test leksykalno- gramatyczny z języka angielskiego. Reprezentanci poszczególnych szkół zmagali się z 17 zadaniami o różnym stopniu trudności.

  Jury powołane przez organizatorów w w/w składzie wyłoniło trzech laureatów.

  Laureatem Trzeciego Miejsca został uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju - Jakub Styczeń, nad którego przygotowaniem merytorycznym czuwała Pani Renata Dufaj.

  Laureatem Drugiego Miejsca została uczennica Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Stopnicy - Daria Grosicka, której opiekunem była Pani Anna Kowalczuk.

  Laureatem Pierwszego Miejsca została uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy - Agnieszka Rząsa, przygotowywana przez Panią Dorotę Soję.

    Organizatorzy Konkursu, zadbali o to, by cała impreza przebiegała sprawnie a każdy uczeń mógł po prawie godzinnym wysiłku umysłowym zregenerować swoje siły przy słodkim poczęstunku. Pozyskano sponsorów, dzięki hojności których każdy uczestnik oprócz dyplomu dostał zestaw upominków. To nagroda za trud włożony w przygotowanie do Konkursu. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe oraz puchary.

    Podsumowując, można stwierdzić, że II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem, które pozwoliło na stworzenie uczniom klas trzecich szkół podstawowych możliwości sprawdzenia stopnia opanowania swojej wiedzy i umiejętności z języka angielskiego w rywalizacji z uczniami innych szkół. Na pewno też udział w Konkursie podniósł ich samoocenę i zmotywował do rozwijania swoich lingwistycznych pasji.

    Organizatorzy składają gorące podziękowania wszystkim sponsorom za finansowe i rzeczowe wsparcie imprezy oraz Tym, którzy poparli naszą inicjatywę odkrywania młodych talentów lingwistycznych, angażując się w zorganizowanie kolejnej edycji Konkursu. Jednocześnie dziękujemy wszystkim nauczycielom za wkład włożony w przygotowanie zdolnych uczestników Konkursu.

    Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Za rok mamy nadzieję spotkać się po raz kolejny i już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy.

  WYCIECZKA DO PRAGI

  V 2017 SG2

  III MARSZ KATYŃSKI

  IV 2017 SG2

  LIST DO PISARZA - SUKCES UCZENNIC Z KLASY VIA

  28 IV 2017 SP1

    Iga Zaręba i Patrycja Golonka z Klasy VI "A" odniosły sukces w Wojewódzkim Konkursie Literackim "List do pisarza". Iga zajęła I miejsce w kategorii Szkół Podstawowych a Patrycja otrzymała Pochwałę.

    Organizatorem Konkursu było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach.

    28 kwietnia odbył się finał tego Konkursu. Miał miejsce w pięknej Sali Lustrzanej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

    Uroczystość składała się z kilku części. Było podsumowanie Konkursu, wręczenie nagród i dyplomów oraz spotkanie z profesjonalną pisarką.

    Okazało się, że jury miło do przeczytania ponad pięćset prac. Listy napisane przez uczestników Konkursu były kierowane do bardzo różnych pisarzy.

    Iga swoje słowa skierowała do Megan McDonald, autorki książek o niezwykłej Hani Humorek. Jej list zachwycił nie tylko Komisję, ale też zebranych na uroczystym Finale. Przeczytała go uczennica z kieleckiej szkoły. Iga czuła się wspaniale słysząc swoją pracę i brawa, które zabrzmiały po jej prezentacji.

    Patrycja napisała list do Joanne Kathleen Rowling, twórczyni postaci Harrego Pottera.

    Dziewczynki z dumą odbierały dyplomy i nagrody.

    Przeżyciem dla wszystkich było spotkanie z panią Agnieszką Tyszką - autorką ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka mówiła o sobie, rodzinie, o procesie twórczym i o konkursowych pracach. Dopełnieniem spotkania był zakup książki z autografem pisarki.

    Opiekunem uczennic jest pani Grażyna Kopacz-Sowa - polonistka z ZPO 1.

    Gratulacje dla uczennic i opiekunki!

  PIERWSZA POMOC W KLASIE III "B" SP 1

  IV 2017 SP1

    Życie ludzkie jest wartością o pierwszorzędnym znaczeniu. Jest bardzo dużo sytuacji, kiedy jest ono zagrożone. To może być nagłe zachorowanie, wypadek, skaleczenie, uraz przy zwykłej zabawie na podwórku i w domu czy np. w grach sportowych. Właściwie niebezpieczeństwa są wszędzie. Dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc, czyli natychmiastowe czynności wykonywane przed przybyciem służby medycznej.

    Umiejętnie i na czas udzielona pierwsza pomoc może uratować życie lub zapobiec ciężkim powikłaniom w przebiegu leczenia. W związku z tym każdy powinien znać podstawy udzielania pierwszej pomocy. Umiejętność ta dotyczy także dzieci. Właśnie taki cel postawiała sobie wychowawczyni klasy III "B" SP 1- pani Beata Olszewska.

    W jego realizacji tego zadania pomógł wychowawczyni pan Zbigniew Borek - ratownik medyczny oraz podręcznik do pierwszej pomocy wydany przez WOŚP : "Ratujmy i uczmy ratować".

    5 kwietnia lekcja, której temat brzmiał : " Jak pracuje układ krążenia" zamieniła się w profesjonalne szkolenie.

    Uczniowie dużo dowiedzieli się na temat układu krążenia człowieka oraz innych układów ważnych dla życia, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Była teoria i ćwiczenia praktyczne. Ratownik instruował jakie czynności wykonać, by pierwsza pomoc była skuteczna. Najpierw to pan Zbigniew Borek pokazywał np. ułożenie w pozycji bezpiecznej, potem te czynności wykonywały dzieci. Do dyspozycji miały fantomy.

    Wiedzę zdobytą w trakcie ćwiczeń uczniowie utrwalali podczas pracy z podręcznikiem, w którym w przystępny sposób pokazano kolejne etapy pierwszej pomocy. Pomogły im też rysunki i kolorowanki znajdujące się w książce.

    Dzieci aktywnie i z ogromnym zainteresowaniem brały udział w szkoleniu.

  Na pewno zapamiętały:

  - co to jest pierwsza pomoc

  - jak ważna jest pierwsza pomoc

  - jakie wykonać czynności, by udzielić pierwszej pomocy.

    Ratownik mówił też o sytuacjach z życia codziennego, np. zakrztuszenie małego dziecka czy noworodka. Taka wiedza też jest potrzebna, bowiem uczniowie mają rodzeństwo.

    Wszyscy byli ogromnie zadowoleni z tej niezwykłej lekcji. Sam ratownik stwierdził, iż teraz są przygotowane, by stać się małymi ratownikami, którzy w sytuacjach zagrożenia potrafią się opanować, wezwać pogotowie i udzielić pomocy.

  KONSTYTUCJA 3 MAJA

  28 IV 2017 ZPO1

    

  2 V 2017

  ZPO1

  2 maja 2017r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

  LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH DO KLASY I SP1 W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

  IV 2017 SP1

  ZAKWALIFIKOWANI

  NIEZAKWALIFIKOWANI

  EGZAMIN GIMNAZJALNY

  IV 2017 SG2

    19, 20 i 21 kwietnia odbył się egzamin gimnazjalny z : historii i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki, języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz języka niemieckiego n poziomie podstawowym.

    Gimnazjaliści byli lekko zestresowani, ale poradzili sobie. Ocenili poziom trudności różnie, jedni mówili, że egzamin był łatwy, inni twierdzili, iż bardzo trudny.

    Na wyniki musimy poczekać do 16 czerwca. Mamy nadzieję, ze będą wysokie.

  WIELKI SUKCES KAROLINY WOJTASIK Z KLASY VI A

  IV 2017 SP1

  Praca plastyczna Karolinki Wojtasik zdobyła III miejsce w konkursie ogólnopolskim i "leci na ciąg dalszy" do USA.

    XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS KARTOGRAFICZNY im. Barbary Petchenik pt.: "Kochamy mapy" zainteresował panią Barbarę Wnuk-Spirowską. Postanowiła nas zaciekawić i zachęcić do wzięcia udziału. Z klasy VI "A" zgłosiło się kilkoro uczniów. Potrzebna była pomoc Pani U. Polak -Redżko.

    Praca była dość trudna, bo oprócz wykonania mapy należało nanieść siatkę kartograficzną i skalę. Dyskutowaliśmy w jakich technikach wykonać prace. Była mowa o wydzierankach, wydrapywankach, malowaniu na płótnie i technice quillingu. Karolinka postanowiła wyszyć mapę i zwierzęta ją zamieszkujące. Kinga Gręda zastosowała piankę i umieściła swoje zdjęcie a Irmina Prędka zaznaczyła trasy wielkich podróżników.

    Prace dziewcząt zostały wysłane do Warszawy.

    12 kwietnia przyszła informacja, że z prac nadesłanych z całej Polski jury nagrodziło tylko 6. Karolina Wojtasik z VI "A" otrzymała III miejsce i jej praca z pięcioma innymi będzie wysłana do Waszyngtonu na konkurs ogólnoświatowy.

    Na wyniki musimy poczekać do sierpnia 2017 roku.

  Trzymamy kciuki!

  DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

  12 IV 2017 ZPO1

  W związku z egzaminem gimnazjalnym dni 19, 20, 21.04.2017r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych

  SKŁADANIE WNIOSKÓW O PRZYJECIE DO SP1 SPOZA OBWODU

  IV 2017 SP1

  Termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do klasy I SP dla dzieci spoza obwodu szkoły od 11 do 19 kwietnia 2017 r.

  Wniosek dostępny w dokumentach SP1

  KONKURSY

  IV 2017 ZPO1

  KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

  KONKURSY PLASTYCZNE

  WIELKANOCNA PISANKA

  10 IV 2017 SP1

    W marcu uczniowie klas I-III szkół podstawowych gminy Busko-Zdrój zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym pod nazwą "Wielkanocna Pisanka".

    Pisanka to ogólna nazwa jajka ozdobionego różnymi technikami. To najbardziej charakterystyczny symbol Wielkanocy. Nie przypadkowo, bowiem jajko jest od najdawniejszych lat uznawane za symbol życia, znak odnowienia, początku.Pięknie ozdobione nabiera wręcz magicznej mocy. Pisanki są nierozłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

    Ta niezwykła wartość pisanek zainspirowała organizatorki Konkursu. Jego cel to przede wszystkim propagowanie tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Ważne też było rozbudzenie wyobraźni, kreatywności, wrażliwości estetycznej uczniów.

    Warunkiem uczestnictwa w Konkursie było dostarczenie autorskiej pracy, która przedstawiałaby płaską formę pisanki wykonanej w dowolnej technice.

     Konkursem zainteresowało się bardzo dużo uczniów i ich opiekunów. Napłynęło 135 prac z 7 szkół Są one przepiękne. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością w doborze technik i użytych materiałów. Jury Konkursu w składzie: Barbara Wnuk-Spirowska, Grażyna Kopacz-Sowa i Anna Szwajka miało duże problemy z wyborem tych, które zostaną nagrodzone. Przy ocenie komisja konkursowa brała pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu ,walory artystyczne pracy, oryginalność i samodzielnośćwykonania.

    Jury oceniło prace i wybrało zwycięzców:

  I miejsce:

  Agata Berkowicz- Szkoła Podstawowa w Zbludowicach, opiekun pani Ewa Tarczyńska

  Agata Jewiarz - Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, opiekun pani Anna Żurek

  Lena Szymańska - Szkoła Podstawowa w Siesławicach, opiekun pani Dorota Wleciał

  II miejsce:

  Dawid Dulnik- Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie, opiekun pani Danuta Dziadek

  Kamila Legawiec- Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, opiekun pani Bożena Pietrzyk

  Sara Zdziebło- Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, opiekun pani Anna Grzelec

  III miejsce:

  Patryk Bachrij- Pierwsza Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Busku-Zdroju, opiekun pan Jerzy Marzec

  Nikola Cieślak- Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju, opiekun pani Marzena Gzyl

  Zuzanna Śledzik- Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Beata Olszewska

  Wyróżnienia:

  Michał Curyło- Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie, opiekun pani Barbara Wielgo

  Marianna Kaczor -Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Ewa Skrzeszewska

  Tymoteusz Kiełb- Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, opiekun pani Beata Żelazko

  Nikola Klimaj- Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku-Zdroju, opiekun Czesława Burchan

  Oliwia Kowalska- Szkoła Podstawowa w Zbludowicach, opiekun pani Justyna Kasza

  Jessica Krzanowska- Szkoła Podstawowa w Zbludowicach, opiekun pani Renata Wolańska

  Nikola Ryczek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Beata Olszewska

  Jakub Zagaja - Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Anetta Okraj

  Anna Zoch - Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Ewa Skrzeszewska

    Parce są prezentowane na specjalnej wystawie w Szkole Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju, którą zaaranżowała B. Wnuk-Spirowska.

    10 kwietnia odbył się wernisaż połączony z rozdaniem dyplomów, nagród, drobnych upominków, a przede wszystkim z podziękowaniami wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za ogromny wkład prac włożony w wykonanie dzieł plastycznych.

    W wernisażu wzięli udział uczestnicy Konkursu i ich opiekunowie.

    Organizatorkami Konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju, panie: Beata Olszewska, Alicja Bezak, Ewa Skrzeszewska, Aneta Okraj, Barbara Mrugała, Anna Szwajka.

    Warto obejrzeć wystawę, która jest niezwykła, przenosi nas już w klimat Wielkanocy a pisanki na pracach są wręcz prawdziwymi cudeńkami. Młodzi artyści wykazali się zdolnościami plastycznymi, poczuciem wrażliwości estetycznej i bogatą wyobraźnią.

    Organizatorzy dziękują uczestnikom i opiekunom, życząc zdrowych i wesołych Świąt.

  KIERMASZ WIELKANOCNY

  8 IV 2017 ZPO1

  Klasa Ia SP1 cz.I   cz.II   cz.III   cz.IV

  Zlepce cz.I   cz.II   cz.III   cz.IV   cz.V   cz.VI

  WIELKANOCNE OBYCZAJE

  7 IV 2017 SP1

    W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbyło się przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych pt. WIELKANOCNE OBYCZAJE.

    Zostało przygotowane przez grupę dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej pod kierunkiem pań Grażyny Grochowiny i Marzanny Sempioło. Sala świetlicy została odświętnie udekorowana przez dzieci i wychowawczynie i zamieniła się w pięknie ozdobiony pokój.

    W centralnym miejscu stał przykryty białym obrusem i udekorowany stół wielkanocny, a na nim tradycyjne symbole Wielkanocy, czyli koszyczki z jajkami, baby wielkanocne, baranek, doniczka z zielonym owsem, bazie w wazonie. Bardzo istotnym elementem dekoracji był pięknie przystrojony zielony gaik.

    Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Na występ została zaproszona pani dyrektor Beata Borek, pani wice dyrektor Anna Masłowska, rodzice, wychowawczynie klas oraz dzieci z klas młodszych.

    Mali aktorzy ubrani odświętnie, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze, piosenki związane ze Świętami Wielkanocnymi.

    Publiczność miała okazję dowiedzieć się, że:

  -Święta Wielkanocne to najstarsze nasze święta.

  - Kiedyś przed świętami obchodzono wszystkie domy z zielonym gaikiem, wchodzono do chat i proszono o datki.

  - Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji.

  Zdobieniem jajek zajmowały się kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wdrapywani, oklejanki, kraszanki.

  - Dawniej wypiekano baby łokciowe - na łokieć wysokie, a przy tym uszczelniano okna, zamykano drzwi, a nawet kładziono ciasto pod pierzynę.

  - W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

    Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym. Nie zabrakło też odrobiny humoru, bo przecież z Wielkanocą łączy się też zwyczaj lania wodą. W związku z tym "Dyngusiarze" zadbali, aby widownia została odpowiednio pokropiona wodą. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również widzom oberek, którego brawurowo odtańczyły: Nastia, Karolina, Dominika, Julia, Zuzia i Patrycja.

  WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

  5 IV 2017 SG2

    5 kwietnia 2017 roku. Piękna wiosenna pogoda, słońce, lekki wiaterek, ciepło.

    Jest to szczególny dzień dla uczniów III klas Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju. To wtedy jadą na wycieczkę. Jej cel - Oświęcim i Brzezinka , czyli miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej zlokalizowany był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau .

    Pierwsze wrażenie jest niesamowite. Uczniowie czytają napis: Arbeit macht frei (niem. praca czyni wolnym). Ma wymowę wręcz szyderczą, bo nikogo za pracę tam nie uwolniono, nawet taką ponad ludzkie siły. Potem wzrok pada na drut kolczasty, budki dla strażników i baraki. A w nich małe drewniane prycze, na których spało po kilkadziesiąt czy kilkaset osób. Z niedowierzaniem patrzą na ogromną ilość przedmiotów codziennego użytku. Okulary, walizki, szczotki różnego typu, rzeczy, które kiedyś miały właścicieli. Na twarzach widać skupienie. Gdy dowiadują się, że to mała część tego, co było w magazynach , nazywanych "Kanadą" , nie mogą uwierzyć. Zdumienie również pojawia się, gdy widzą ubrania więźniów i ich głodowe porcje żywnościowe na cały dzień.

    Oglądają kolejne miejsca, m. in. celę, gdzie umierał o. Maksymiliana Kolbe, oddając życie za innego człowieka. Przed ścianą śmierci minutą ciszy oddają hołd wszystkim, którzy tu zginęli. Przewodniczka mówi, że więźniów karano za najmniejsze przewinienia, a nawet za "nic" lub "dla przykładu".

    Bardzo przeżywają drogę na rampie z wagonu kolejowego do ruin "łaźni" czyli komór gazowych. Świadomość, że idą po autentycznej drodze, która kończyła się zagazowaniem i spaleniem w krematorium sprawia, że nikt nic nie mówi. Uczniowie wczuwają się w więźniów, którzy trafili do "piekła na ziemi". W głowach kłębią się pytania: Dlaczego? Skąd tyle okrucieństwa? Czy naprawdę ludzie dokonali takiej masowej zagłady? Wzruszenie pojawia się w celach, w których przetrzymywano dzieci.

    Wycieczka była potrzebna i dostarczyła wiedzy na temat nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady . Było to również przeżycie, którego uczniowie na pewno długo nie zapomną. Pobyt w miejscu , które można nazwać ogromnym cmentarzem, wywołał refleksje.

    Doskonałym podsumowaniem były słowa przewodniczki: "Nigdy nie możemy zapomnieć o takich miejscach, o ofiarach Holokaustu, ile zła człowiek wyrządził drugiemu człowiekowi. To nauka na przyszłość. .."

    Kierownikiem wycieczki była pani Marzena Noga, a opiekunami, panie: Grażyna Kopacz-Sowa, Jadwiga Lewicka, Monika Oszywa i pan Mariusz Walęzak

  DBAJMY O ŚRODOWISKO

  IV 2017 ZPO1

  DZIECI...DZIECIOM

  24 III 2017 SP1

     Dnia 24 marca 2017 r. dzieci z przedszkola "Słoneczko" wraz z p. wychowawczyniami odwiedziły przyjazną i ciepłą szkołę - ZPO nr 1.

     Gości przywitała dyr. placówki p. Beata Borek, życząc wielu estetycznych doznań podczas spotkania z uczniami prezentującymi spektakl: "Otwórzmy się na witaminy", harmonizujący ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia.

     Autorami widowiska byli uczniowie kl V "a": Agata Pałys, Inez Antosiewicz, Mateusz Bożek, Tomasz Rejdak, Kamila Janik, Wiktoria Bałaga, Zuzanna Lech, Maja Wiekiera, Kinga Majsak, Zofia Plisak, Zuzanna Nowak, Wiktoria Łojek, Małgorzata Nowak, Michał Matyja, Maja Bodzioch, Nicola Łucka, Michał Szydłowski.

     Oprawa muzyczna: Marta Piwowarska, uczennica kl. II "c" SG.

     Dzieci entuzjastycznie powitały swoich młodszych kolegów w murach swojej szkoły zapraszając ich do czynnego udziału w spektaklu poświęconemu zdrowiu.

     Następnym punktem programu był quiz związany z racjonalnym odżywianiem i znajomością i podstawowych zasad higieny. Konkurs prowadziły: Ola Golba i Zuzia Żelawska, uczennice kl. II "b" SG. Przedszkolaki wykazały się dużą otwartością i spontanicznością podczas udzielania trafnych odpowiedzi na dość trudne pytania.

     Po oficjalnej części wizyty nastąpiła autoprezentacja miłych gości. Były piosenki, wiersze, anegdoty, "żarciki" i wspólna radosna, dobra zabawa.

     Ponadto w ramach spotkania dzieci uczestniczyły w lekcji języka angielskiego z klasą I SP, zajęciach informatycznych oraz zajęciach edukacji wczesnoszkolnej z klasą II "a". Odwiedziły również gabinet p. psycholog i pedagog.

     Organizatorami spotkania byli: p. Jadwiga Lewicka, p. Edyta Maj, p. Piotr Smodrzewski i p. Łukasz Karpiński.

     Nauczyciele składają podziękowanie p. Annie Sikorze, wł. hurtowni "Sawa" oraz p. Genowefie Żelawskiej i p. Bernardzie Golbie.

  DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

  21 III 2017 SP1

    21 dzień marca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Zespół Downa. Święto jest obchodzone co roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Ustanowione zostało w 2005 roku, a w 2012 r. patronatem objęła je Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa. Wiąże się z istotą zaburzenia, ludzie chorzy mają dodatkowy, trzeci chromosom, właśnie 21. Z okazji święta odbywają się na całym świecie imprezy o charakterze edukacyjnym.

    W Szkole Podstawowej nr 1 w Busku- Zdroju też obchodziliśmy to święto. Zwróciliśmy uwagę na problemy ludzi chorych, propagowaliśmy postawę tolerancji oraz praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną.

    Dzień ten obchodziliśmy wkładając dwie, a nawet trzy kolorowe skarpetki. Te niepasujące skarpetki, to jakby symbol tego dodatkowego, niekompletnego chromosomu.

    Ta Kampania edukacyjna jest znakomita i musieliśmy wziąć w niej udział.

    Dzień Kolorowej Skarpetki został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski SP 1 z opiekunkami : Grażyną Kopacz-Sową, Barbarą Wnuk- Spirowską i Małgorzatą Walczak.

    

  I DZIEŃ WIOSNY WITAJĄ KLASY IV-VI I KLASY GIMNAZJALNE

  21 III 2017 ZPO1

    SU SP zorganizował imprezę - Konkurs na Wiosenną Super Klasę 2017. Były następujące konkurencje:

  - plastyczne- rysowanie wiosennych kwiatów z zawiązanymi oczami, malowanie wiosny, literackie - układanie wierszy do słowa wiosna, zgadywanie przysłów

  - sprawnościowe- ze skakanką i piłeczkami

  - kreatorskie- stworzenie i prezentacja mody wiosennej dla dziewczynek i chłopców z elementów wylosowanych przez uczestników

  - prezentacja kolorowych klas

  - muzyczne- zgadywanie melodii

  - zgadywanki wiosenne.

    Cała społeczność uczniowska brała udział i przy tym świetnie się bawiła. Jury to uczniowie poszczególnych klas i to oni wybrali zwycięzcę - klasę VI "a". Wszyscy dostali też specjalnie przygotowane dyplomy.

    Konkurs pokazał, że w naszej szkole są naprawdę utalentowani uczniowie w dodatku z dużym poczuciem humoru.

    Prace plastyczne były tak piękne, że zostały zaprezentowane w Małej Szkolnej Galerii.

    Opiekunki SU to panie : Grażyna Kopacz-Sowa, Barbara Wnuk-Spirowska i Małgorzata Walczak.

  Gimnazjaliści też wesoło i pomysłowo spędzili czas

  Imprezę powitania Wiosny połączono z Dniem Samorządności. Zorganizował go SU SG 2.

  Uczniowie mogli wykazać swoje umiejętności w konkurencjach:

  - prezentacja klasy połączona z wiosennym ekologicznym strojem

  - bieg " czarownic" z miotłą i chustką na głowie

  - bieg z piłeczką ping-pong trzymana na łyżeczce w ustach

  - prezentacja zabawnej mody

  - kalambury

  - przeciąganie liny.

  Zmagania uczniów oceniało jury wybrane spośród nauczycieli, którzy nie są wychowawcami w SG 2. Zwyciężyła klasa II "c".

  Gimnazjaliści wykazali się kreatywnością i znakomicie się bawili.

  Opiekunką SU SG 2 jest pani Beata Lewandowska. W zorganizowaniu Dnia Wiosny pomagał pan Łukasz Karpiński.

  Uczniowie ZPO 1 21 marca przyszli do szkoły, wybrali miłą zabawę połączoną z elementami edukacji. Na pewno tego nie żałują!

  NAJMŁODSI WITAJĄ WIOSNĘ

  21 III 2017 SP1

  Uczniowie klas I-III SP witali Wiosnę w terenie

    Wychowawczynie zorganizowały wspaniały spacer ulicami miasta. Uczestnicy kolorowo ubrani z symbolami wiosny w rękach wzbudzali zainteresowanie przechodniów. Znakomicie prezentowały się ogromne bociany, jaskółki, żaby, wiosenne kwiaty. Nie zabrakło cudownego słoneczka i już tradycyjnie związanej z powitaniem Wiosny - Marzanny. Nad uczestnikami górowały przygotowane przez uczniów barwne hasła: WITAJ WIOSNO!. - miło zachęcające Wiosnę do przyjścia, ale też były słowa: ZIMIE JUŻ DZIĘKUJEMY! - podkreślające dobitnie, iż wszystkim znudziła się Pani Zima i najwyższy czas, by odeszła.

    Aby zachęcić jeszcze bardziej Wiosnę do tego, by zaczęła królować w naszym kraju, dzieci czarowały ją pięknie śpiewając piosenki o budzącej się przyrodzie, o cudownym wiosennym czasie. Korowód wypełniła radość, muzyka, szczęście. Już sam jego widok był bardzo optymistyczny i sprawiał, ze mieszkańcy i goście naszego miasta po prostu się uśmiechali.

    Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i jednocześnie uczyły. Tego typu spacer to połączenie edukacji przyrodniczej, z muzyczną, polonistyczną, plastyczną i cudownym, trochę bajkowym spędzaniem czasu.

  Wychowawczynie, które zorganizowały wiosenny spacer to panie: Alicja Bezak, Barbara Mrugała, Beata Olszewska, Aneta Okraj, Ewa Skrzeszewska, Anna Szwajka.

  KONKURS ORTOGRAFICZNY

  15 III 2017 SP1

    15 marca odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział 15 uczniów z klas V i VI.

  Zwyciężyły dwie dziewczynki: Iga Zaręba z klasy VI "a" i Zuzanna Nowak z klasy V "a". One zostały Mistrzami Ortografii SP 1 w roku szkolnym 2016/17.

  Kolejne miejsca zajęły:

  Drugie - Wiktoria Łojek z klasy V "a"

  Trzecie - Patrycja Morzeńska z klasy VI "a".

  Laureatkom gratulujemy.

  Organizatorką Konkursu była p. Grażyna Kopacz-Sowa

  KONKURS CZYTANIA

  III 2017 SP1

    7 marca uczniowie z klasy IIa brali udział w "Klasowym Konkursie Pięknego Czytania". Do konkursu zgłosiło się 11 osób , którzy czytali wcześniej przygotowany tekst pt,, Szpital". Poprawność czytania, interpunkcję , odpowiednią intonację oceniali pozostali uczniowie oraz wychowawca E. Skrzeszewska i zaproszona pani bibliotekarka Małgorzata Pałka. Poziom czytania jaki zaprezentowali uczniowie dopiero drugiej klasy był bardzo wysoki i wyrównany. Po wspólnej naradzie przyznano:

  I miejsce dla : Marianny Kaczor, Antoniny Pasternak, Alicji Sarny i Anny Zoch.

  II miejsce dla: Natana Błasińskiego, Kingi Krzelowskiej, Pauliny Szymachy.

  III miejsce dla: Igora Lechowskiego i Karola Tracza.

  Przyznano także 2 wyróżnienia dla : Klary Góreckiej i Mileny Łuckiej.

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy i zachęcamy do czytania.

  Ewa Skrzeszewska, Małgorzata Pałka

  WIOSNA TUŻ TUŻ.

  16 III 2017 SP1

  Wkrótce zawita do nas wiosna.

    Uczniowie klasy III "B" ze Szkoły Podstawowej nr 1 już jej szukają. 16 marca odwiedzili Przedszkole nr 2 w Busku-Zdroju. I tam zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom barwne przedstawienie, którego tematem było właśnie szukanie oznak wiosny.

    Już scenografia intrygowała widzów. Drzewa, kwiaty na pewno kojarzyły się z wiosną, ale pojawiło się też wielkie pudło telewizora. Niesamowite wrażenie robiła gawra. Do tego wykonawcy z mikrofonami, kwiatami. Wszyscy czekali z niecierpliwością.

    Po chwili widzowie już zobaczyli, że uczniowie z III klasy wcielili się w role spikerów- korespondentów, którzy szukali wiosny. Świetnie zagrali: Julia Stępień, Wiktoria Szczepańska, Nikola Ryczek, Stanisław Wacławik, Kacper Karczewski. Widzieli jaskółki, skowronki, bociany. A Kacper zajrzał nawet do gawry i zobaczył budzącego się ze snu niedźwiedzia, którego znakomicie zagrał Kuba Żelawski.

    Wiosny szukała też mama z dziećmi czyli Oliwka Żyła kreująca mamę i Bartek Borek oraz Nikola Doroz - jej dzieci.

    Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż wiosna nie przyjdzie dopóki zima króluje na świecie. Należy się jej pozbyć koniecznie. I wtedy rozpoczęła się wspaniała zabawa. Dzieci śpiewały piosenkę "Marzaneczka" i ubierały Marzannę - symbol zimy, która już wszystkim się znudziła. Marzanną był Jakub Biały. Następnie wszyscy przegonili Marzannę i by wiosna szybciej dotarła, zaśpiewali piosenkę. Były też pląsy i tańce.

    Przedstawienie bardzo się podobało. Młodzi wykonawcy świetnie wcielali się w swoje role. Połączyli zabawę z nauką. Wyjaśniali tajemnice budzącej się ze snu przyrody. Pokazali stary zwyczaj topienia Marzanny symbolizującej pożegnanie zimy.

    Zaangażowano również widzów. Dla nich była zagadka. Przedszkolaki rozpoznawały nazwy wiosennych kwiatów.

    Całe widowisko było niezwykle atrakcyjne dla uczniów z SP 1 i dla widzów z przedszkola.

    Warto dodać, iż to nie pierwsze spotkanie klasy III "B" w Przedszkolu nr 2. Takie przedstawienia odbywają się cyklicznie.

    Inicjatorkami i organizatorkami spotkań połączonych z pełnymi humoru i nauki przedstawieniami są panie Beata Olszewska i Małgorzata Pałka.

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW KOBIET

  8 III 2017 ZPO1

    8 marca to data, która kojarzy się ze świętem pań. Wtedy obchodzimy Dzień Kobiet.

    Z tej okazji w ZPO 1 w Busku-Zdroju uczniowie przygotowali moc miłych niespodzianek dla pań pracujących w szkole i dla swoich koleżanek. Były kwiaty, słodkie poczęstunki, wyjątkowe lekcje i oczywiście apel.

    Odbył się na sali gimnastycznej, która przeobraziła się w ten wyjątkowy dzień w scenę teatralną z piękną, pełną kwiatów scenografią.

    Zaprezentowany koncert składał się z piosenek i skeczy tematycznie nawiązujących do święta pań.

    Już początek programu zrobił wspaniałe wrażenie - wystąpił Janek Pawlicki. Brawurowo zaśpiewał piosenkę "Brunetki, blondynki". Widzowie usłyszeli też słynny przebój "Barcelona". Świetnie wykonało go Trio chłopięce z klasy IV "A" czyli Janek Pawlicki, Dawid Kuza, Sebastian Ślusarczyk. Wszystkich zachwycił występ duetu taneczno-wokalnego z klasy VI "A", w składzie Agata Owsińska i Dominika Łacha. Wykonawcom towarzyszył znany już w Busku-Zdroju zespół "Cantare". Tworzą go uczennice z naszej szkoły. Zespół wspaniale zaśpiewał też dwie piosenki, w tym "Śpiewam i tańczę". Urocze solistki to: Michalina Mędrecka, Julia Kępa i Dominika Sędzielewska.

    Widzowie wspaniale bawili się też podczas występu Szkolnego Kabaretu. Uczniowie wykonali skecze: "W sypialni", "Poczta", "Mama wraca, co to będzie". Wystąpili: Maksymilian Zoch, Klaudia Nowak, Natalia Wojtasik, Wiktor Ryczek z II "C" SG, Filip Zaręba z III "B" SG, Jakub Kałucki z I "A" SG, Kacper Zapart z II "B". Wszyscy grali znakomicie i sprawili, że widzowie wręcz "płakali" ze śmiechu.

    Dużymi brawami oklaskiwano uczniów z klasy III "B": Julię Wojciechowską, Alicję Sempioł, Natalię Pajor, Huberta Jędrochę. Zaprezentowali program taneczno-wokalny o charakterze kabaretowym.

    Finał koncertu również był niezwykły. Wystąpiła Maja Sobczyk z klasy III "C" SG. Młoda wokalistka w cudowny sposób wykonała piosenkę "Być kobietą", która była kwintesencją całego programu.

    Organizatorami koncertu i opiekunami występujących uczniów byli: pani Edyta Maj, panowie: Łukasz Karpiński, Piotr Smodrzewski, Mariusz Panek. Scenografia to dzieło wspólne w/w panów i pani Barbary Wnuk-Spirowskiej.

    Program był znakomity. Dostarczył wielu miłych przeżyć. Wszyscy bawili się doskonale. Wykonawcy zasługują na uznanie, zaprezentowali się znakomicie wykorzystując wskazówki swoich opiekunów.

  WARTO CZYTAĆ, PRZEŻYWAĆ, MARZYĆ. Z BOHATERAMI ULUBIONYCH POWIEŚCI

  III 2017 ZPO1

     "Czytanie to jeden z głównych priorytetów uczniów ZPO nr 1 w Busku - Zdroju. Książki staja się przyjaciółmi i nauczycielami, dobrymi doradcami i mędrcami , można im bezgranicznie zaufać, na pewno nigdy nie zawiodą, nie zdradzą" - takimi słowami, pani dyrektor Beata Borek otworzyła uroczystość promującą listę uczniowkich bestsellerów. Znalazły się na niej m. in. "Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kineney`a, "Gra o tron" Georga R.R Martina, "Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro de Vasconcelosa, "Baśniobór" Brandona Mulli, "Marsjanin" Andy Weira, "Dotyk Julii" Tahereh Mafi i wiele innch intersujących pozycji książkowych.

     Uczniowie w profesjonalny sposób reklamowiali swoje ulubione utwory. Podczas prezentacji na twarzach uczniów malował się entuzjazm i duży ładunek emocji, szczególnie wtedy, gdy promowali bohaterów o złożonej osobowości.

    Michał Boś i Bartosz Brudek, wyśmienici konferansjerzy, uczniowie kl. III "b" SG nr 2 , poprzez liczne sentencje i aforyzmy, podkreślali znaczenie książki i czytelnictwa. Zdaniem wielu uczniów, zaproponowane tytuły pozwalają uciec w świat fikcji literackiej, pomagają przezwyciężyć alienację i spojrzeć na otaczający świat oczami wyobraźni.

     Organizatorzy przedsięwzięcia: J. Lewicka, M. Pałka, Ł . Karpiński, P. Smodrzewski.

  GOŚCIMY PRZEDSZKOLAKÓW ZE "SŁONECZKA"

  3 III 2017 SP1

    Dnia 3 marca 2017r. na "Radosnej Sali" gościliśmy przedszkolaków z buskiego przedszkola "Słoneczko". Dla wspaniałych gości grupa teatralna" Buskie promyczki" (kl.IIa- grupa świetlicowa) przedstawiła bajkę pt. "Jaś i Małgosia". Przedstawienie dzieci oglądały w wielkim skupieniu i z ogromnym zainteresowaniem. Przez całą bajkę siedziały cichutko, ale na koniec rozległy się gromkie brawa. Oczywiście po przedstawieniu aktorzy poczęstowali gości piernikami z "piernikowego domku czarownicy". Na koniec spotkania przedszkolaki oglądały dekoracje i bardzo śmiało dyskutowały z panią - opiekunem "Buskich promyczków" na temat bajek i swoich planów.

    Było to bardzo miłe i pouczające dla wszystkich dzieci spotkanie.

  Bożena Krupa

  OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

  II 2017 SP1

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

    Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.

    W tym roku DBI obchodzono 7 lutego pod hasłem "Razem zmieniamy internet na lepsze". Do akcji tej przyłączyła się V grupa świetlicowa, czyli uczniowie klasy IIa i IVa. Na zajęciach świetlicowych dzieci oglądały film "Sieciaki" oraz "Owce w sieci". Poznały drużynę Sieciaków i drużynę Sieciuchów oraz zasady bezpieczeństwa w internecie. Poznały również nazwy bezpiecznych stron internetowych dla dzieci, które są nie tylko źródłem wiedzy, ale i zabawy. Po burzliwej dyskusji dzieciaki rozwiązywały różne rebusy, krzyżówki oraz kolorowały drużynę Sieciaków.

    Zajęcia grupie bardzo się podobały i z wielkim zainteresowaniem brały w nich udział.

  Bożena Krupa

  INFORMACJA

  III 2017 ZPO1

  KREATYWNI

  II 2017 ZPO1

    W lutym została założona grupa młodzieżowa pod nazwą "Kreatywni". Tworzy ją 10 uczniów z ZPO 1 i innych buskich szkół. Łączy ich jedno - pasja tworzenia.

    Nazwa grupy nie jest przypadkowa. "Kreatywni" postawili przed sobą konkretny cel: pragną realizować swoje twórcze pomysły. Czas wolny to według nich nie tylko bierny odpoczynek, to czas, który można wykorzystać na rozwój swoich zamiłowań, zainteresowań.

    Odbyło się już pierwsze spotkanie grupy. Młodzież miała okazję poznać panią Olgę Hnatyszak - Myśliwiec. To artystka, której najbardziej znane są przepiękne dzieła ceramiczne czy obrazy namalowane na szkle. Jej pracownia "Arte Rustica" to świat niezwykły wypełniony cudnej urody dziełami artystki, starymi, czasem zapomnianymi przedmiotami. Można się tam poczuć jak w bajce.

    Tak właśnie poczuli się uczestnicy spotkania. Nie tylko podziwiali dzieła plastyczki, ale sami tworzyli. Powstały niezwykłe przedmioty z gliny. Zostały one też wypalone.

    Kilka godzin spędzonych w pracowni pani Olgi minęło bardzo szybko. Panowała wspaniała atmosfera. Młodzi ludzie zaprzyjaźnili się ze sobą i czekają na następne spotkanie.

    Na pewno jest to inicjatywa godna naśladowania. Uczy młodzież kreatywnego spędzania czasu i wpływa na jej ogólny rozwój.

    W planie są spotkania z innymi twórcami, nie tylko plastykami.

    Opiekunami tej grupy są : pani Aleksandra Wężowicz, pan Tomasz Roszkowski i ksiądz Łukasz Duraj.

    Spotkanie z artystką zorganizowała pani Barbara Wnuk-Spirowska, która też wzięła w nim udział i pomagała w procesie twórczym.

  SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

  28 II 2017 SP1

    Dnia 28 lutego w kl. II a SP odbyło się spotkanie uczniów ze stomatologiem p. Piotrem Błasińskim. Spotkanie miało na celu poszerzenie i wzbogacenie wiedzy na temat, który obecnie jest przerabiany w kl. II "Jak dbać o zdrowie?".

    Doktor opowiedział o swojej pracy, pokazał uczniom narzędzia, którymi pracuje i wyjaśnił do czego służą. Na dużych modelach szczęki zaprezentował prawidłowy sposób mycia zębów.

    Spotkanie minęło w bardzo wesołej i miłej atmosferze. Nikt się już chyba nie będzie bał dentysty i będzie systematycznie kontrolował ząbki!

  Ewa Skrzeszewska

  WARTO CZYTAĆ...

  II 2017 SG2

  "Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."

    Kierując się w/w maksymą autorki "Nocy i dni", M. Dąbrowskiej, uczniowie SG nr 2 w Busku - Zdroju zaprezentowali swoją listę bestsellerów. Uczcili w ten sposób obchody języka ojczystego. Na liście ulubionych lektur uczniów klasy II "c" SG 2 znalazły się m.in. "Papierowe miasta" Johna Greena (Julia Ciesielska), "Złodziejka książek" Markusa Zusaka (Julia Pawelec, Julia Szydłowska), "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins (Marta Piwowarska), "Gwiazd naszych wina" Johna Greena (Wiktoria Kwiecień, Paulina Marek, Natalia Wojtasik), "Zostań jeśli kochasz" Gayle Forman (Klaudia Nowak), "Opowieści z Narnii" S. C. Levis (Piotr Styczeń, Kuba Stępień), "Tokyo Gnoul" Sui Ishidy (Liwia Domagała, Kinga Cieśniarska).

  A oto propozycje uczniów klasy I "b" SG:

  "Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro de Vasconcelos (Emilia Ryczek, Agata Galus), "Tajemniczy ogród" F.Burnett (Julia Skowron, Wiktoria Wirecka, Julia Wojcieciechowska), "Gra o tron" George R.R. Martin (Dominika Dytkowska, Oskar Piwowarczyk), "Baśniobiór" Brandon Mull (Dominika Duda, Natlia Ciślak), "Szachy ze śmiercią" John Donognue (Igor Pakosiński), "Szatan z siódmej klasy" K. Makuszyńskiego (Jakub Szymański), "Wiedźmin" A. Sapkowski (W. Żurawski), "Dziennik cwaniaczka" Jeff Kinney (Maciej Służalski), "Harry Potter" J. K. Rowling (Kacper Dyrda, Antoni Szczyrek).

  Listę popularnych lektur dopełniają propozycje uczniów klasy II "b" SG:

  Henryk Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy" (Dominik Dębski, Błażej Słota), "Delirium" Lauren Oliver (Aleksandra Pakosińska) "Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne (Zuzanna Szczyrek), "Więzień labiryntu" James Dashner (Kacper Kosiński, Szymon Owsiński), ,,Zmierzch" Stephenie Mayer (Zuzanna Żelawska), "Marsjanin" Andy Weir (Julia Schabowska), "Dotyk Julii" Tahereh Mafi (Julia Pasternak).

    Wystawa prac plastycznych promująca ulubione tytuły książek, świadczy o wysokiej kulturze czytelniczej uczniów SG nr 2 w Busku - Zdroju.

    -"Czytanie to potrzeba i pasja." - mówi Julia Pasternak, uczennica klasy II "b", ".kontakt z książką dostarcza mi wielu przeżyć wewnętrznych, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego".

    Zdaniem wielu uczniów, zaproponowane tytuły pozwalają uciec w świat fikcji literackiej, jednocześnie poszerzają wiedzę o świecie i skomplikowanych procesach myślowych. Pomagają odpędzić "samotność i upiory".

    Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie, stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś tym samym człowiekiem jakim byłeś.

    Mając na uwadze słowa Artura Pereza Revente, autora "Królowej Południa", młodzież gimnazjalna w licznych dyskusjach daje wyraz swoim fascynacjom literackm, estetycznym przeżyciom wynikającym z bezpośredniego kontaktu z książką. Jedno jest pewne, drukowanego słowa nic nie jest w stanie zastąpić. To właśnie książki uskrzydlają rozum i serce uczuciem miłości dla świata i człowieka.

    Książki są "bramą", przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz tysiąc razy.

  Wystawę przygotowały: p. Jadwiga Lewicka, p. Anna Masłowska.

  Zdjęcia wykonał p. Łukasz Karpiński.

  SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW - REFORMA EDUKACJI

  II 2017 ZPO1

  Szanowni Państwo, w związku z wdrażaniem reformy edukacji w dniach 20.02.2017 r. - 9.03.2017 r. odbędą się spotkania dla nauczycieli oraz rodziców uczniów świętokrzyskich szkół/placówek.

  Podczas spotkań zostaną omówione tematy związane z wejściem w życie ustaw z dnia 14 grudnia 2016 - Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe i wynikające z nich zadania dla organów prowadzących, nadzoru pedagogicznego, dyrektorów szkół i nauczycieli. Ponadto przedstawione zostaną informacje na temat nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

  We wszystkich powiatach spotkania:

  - dla RODZICÓW rozpoczynają się o godzinie 16.00. Rodzice chcący wziąć udział w spotkaniach nie rejestrują się poprzez stronę internetową. Listy obecności będą dostępne na miejscu.

  Spotkanie odbędzie się 21 II 2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. M. Kopernika w Busku-Zdroju Al. Mickiewicza 6

  PROGRAM MUZYCZNY

  15 II 2017 ZPO1

  15 lutego w ZPO nr 1 w Busku-Zdroju odbył się ciekawy koncert. Był to "Program muzyczny Romana Brocheckiego".

  Uczniowie poznali 9 niezwykłych instrumentów muzycznych. To: AKORDEON, HARMONIJKA USTNA, FLETNIA PANA, OKARYNA, LIGAWKA, TRĄBKA, BANJO, BAŁAŁAJKA, SAZ. Prowadzący prezentował instrumenty ich budowę, opowiadał o ich pochodzeniu a także grał i śpiewał.

  Koncert był znakomitą lekcją muzyki. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły.

  DZIEŃ CZERWONEGO SERDUSZKA

  14 II 2017 ZPO1

    14 lutego w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 z okazji Walentynek był obchodzony DZIEŃ CZERWONEGO SERDUSZKA. Zorganizował go Samorząd Szkolny.

    Królowały czerwone serduszka wykonane z papieru. Niektóre nawet zostały specjalnie ozdobione. Uczniowie przypinali je do ubrania. Wszyscy, którzy mieli czerwone serduszko, mogli liczyć na wyrozumiałość pedagogów- nie dostawali tego dnia jedynki.

    Działała poczta Walentynowa. Skrzynka była pełna po brzegi. Uczniowie przesłali bardzo dużo Walentynek. Ogromną ich część wykonali samodzielnie.

    Chociaż lekcje odbywały się według planu i realizowały podstawę programową, to dzień był niezwykły. Czerwone serduszko przyniosło optymizm i duuużo radości.

    Opiekunki SU to: Grażyna Kopacz-Sowa, Barbara Wnuk-Spirowska, Beata Lewandowska.

  PROPOZYCJE NA FERIE 2017

  I 2017 ZPO1

  Propozycje na ferie 2017 dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Busko-Zdrój

  BAL GIMNAZJALNY 2017r w SG 2

  26 I 2017 SG2

    26 stycznia w Samorządowym Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju odbył się Bal Gimnazjalny. Dla uczniów klas trzecich to ogromne przeżycie, bo przecież to pierwszy prawdziwy bal w ich życiu. Przygotowania trwały wiele dni. Dały wspaniały efekt - niesamowitą imprezę, którą każdy uczestnik zapamięta do końca życia.

    Motyw przewodni brzmiał : "NOC Z GWIAZDAMI" . Nawiązywał do niego wystrój sali utrzymany w barwach granatu, błękitu i bieli. Salę zdobiły cudne gwiazdy i gwiazdki wykonane przez uczniów. Wrażenie nocy pod gwiazdami dopełniało światło. Lampki w kolorach białych i niebieskich stwarzały wyjątkowy nastrój.

    Bal rozpoczął się tradycyjnym, staropolskim polonezem. Układ choreograficzny był dziełem nauczycielki SG 2, pani Małgorzaty Gabryś. Uczniowie wykonali go perfekcyjnie. Wywołali wzruszenie rodziców, dziadków, zaproszonych gości, nauczycieli.

    Następnie młodzież podziękowała Dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielom SG 2 i SP 1oraz rodzicom za edukację i wychowanie.

    Gości i uczestników balu przywitała dyrektor szkoły, Beata Borek. Zwracając się do uczniów powiedziała: Wasz czas w gimnazjum dobiega końca. Od dzisiaj będziecie odliczać dni do pierwszego w swoim życiu egzaminu. Życzę Wam abyście owocnie spędzili ten czas, przygotowując się, jak najlepiej do egzaminu gimnazjalnego. Dyrektor podziękowała również rodzicom za zorganizowanie balu.

    Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Waldemar Sikora. Podkreślił, iż kolejny raz bierze udział w balu w SG 2 i ponownie jest mile zaskoczony. Dodał : Bardzo się cieszę, że praca pedagogów i wasze zaangażowanie daje takie efekty.

    Burmistrz podarował młodzieży kosz słodyczy czyli zastrzyk energii, która jest potrzebna na każdym balu.

    Podziękowania i życzenia usłyszeli wszyscy również od pana Grzegorza Owsińskiego- przewodniczącego Rady Rodziców ZPO nr 1 w Busku-Zdroju.

    Część oficjalną wzbogacił występ uczniów SG 2. Był krótki, ale naprawdę zachwycił. Mogliśmy usłyszeć Filipa Zarębę wspaniale recytującego słynny monolog Hamleta oraz Nicole Kwolik i Maję Sobczyk, które prześlicznie zaśpiewały piosenkę o wymownym tytule "Czas nie będzie na nas czekał". Zjawiskowo zatańczyła Ola Morus Program został przygotowany przez panie : Jadwigę Lewicką i Annę Masłowską.

    Potem nadszedł czas na zabawę. Do tańca przygrywał zespół świetny Maximusic.

    Uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się doskonale. Były muzyczne dedykacje, wspólne zdjęcia i oczywiście tańce.

    Godziny na parkiecie upłynęły bardzo szybko i bal jest już ...wspomnieniem.

    Organizatorami balu byli przede wszystkim rodzice. I to im należy się podziękowanie, a przede wszystkim paniom: Agnieszce Mizdrze, Jagodzie Wojciechowskiej, Dagmarze Kwolik, Adriannie Zarębie, Małgorzacie Grabskiej, Annie Wilgockiej, Monice Rejdak, Edycie Marzec, Wioletcie Kantur, Agnieszce Buckiej, Małgorzacie Pajor, Jolancie Łukasik, Annie Piotrowskiej, Edycie Pakosińskiej, Lidii Koseli, Barbarze Brożek, Monice Oszywie, Agnieszce Sobczyk i panom: Marcinowi Kwolik, Mariuszowi Zarębie, Piotrowi Kardynałowi, Robertowi Morus.

    Szczególne podziękowania należą się też panu Dariuszowi Sempioło i oczywiście wychowawcom: Marzenie Noga, Jadwidze Lewickiej i Grażynie Kopacz-Sowie.

  Z DOBREGO SERCA ...

  25 I 2017 ZPO1

    25 stycznia 2017 roku w siedzibie fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" w Jędrzejowie odbyło się podsumowanie akcji "Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki". Wręczono dyplomy i puchary szkołom i instytucjom, które najbardziej się w nią zaangażowały i dostarczyły najwięcej plastikowych nakrętek.

    W tym gronie znalazła się także nasza szkoła. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju zebrali 1400 kilogramów nakrętek w 2016 roku. Pieniądze w ten sposób zdobyte zostaną przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym, a dodatkowo akcja wspiera ochronę środowiska.

    Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i zachęcamy do kontynuowania zbiórki.

  Echo Dnia

  Facebook

  ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE "CZAD I OGIEŃ"

  23 I 2017 ZPO1

    W dniu 23 stycznia 2017 roku odbyły się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne prowadzone przez pana mł.kpt. Michała Świądra z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju.

    Prelekcje zostały przeprowadzone w ramach kampanii społecznejCzad i ogień - obudź czujność, mającej na celu zwiększenie świadomości ochrony przeciwpożarowej. Spotkania zrealizowano w klasach czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej oraz w klasach gimnazjalnych.

    Młodzież z uwagą i zainteresowaniem słuchała zagadnień związanych z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwej eksploatacji instalacji i urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie tego, co mogą zrobić w czasie pożaru zanim przyjedzie straż pożarna, jakie są zasady dobrej ewakuacji, po co potrzebne są różne czujniki w domach czy jak uniknąć zaczadzenia.

  TAK SIĘ BAWI IIa SP

  2016/2017 SP1

  KONKURS BOMBKA-SKARBONKA

  I 2017 SP1

    W szkole odbył się konkurs plastyczny SKO " Bombka-Skarbonka" promujący i zachęcający do oszczędzania pieniędzy. Spośród kilkunastu prac komisja wyróżniła kilka prac. Brała pod uwagę pomysłowość oraz to, iż praca musiała spełniać funkcje skarbonki.

  I miejsce zdobyła Marianna Kaczor i Zuzanna Śledzik

  II miejsce Kinga Dróżdż

  III miejsce Laura Domider i Oliwier Prędki

  Wyróżnienia: Oliwia Jabłońska, Arkadiusz Zembala, Jakub Zagaja

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Beata Olszewska

  ZEBRANIA Z RODZICAMI

  24 stycznia 2017r. odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami (wywiadówki).

  GODZINA 16.30 - SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-VI

  GODZINA 17.00 - GIMNAZJUM KLASY I-III

  Numery sal

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  19 I 2017 SP1

  LIBRI AMICI, LIBRI MAGISTRI

  I 2017 SP1

    Hasło: "Książki przyjaciółmi, książki nauczycielami", przyświecało wystawie prac plastycznych uczniów kl. V "a" SP, promującej czytelnictwo wśród wychowanków ZPO nr 1 w Busku-Zdroju.

    Wśród ulubionych tytułów znalazły się "Harry Potter", "Opowieści z Narnii","Dziennik cwaniaczka", "Mała księżniczka", "Labirynt Lukrecji" i "Minecraft".

    Nie bez kozery "Harry Potter" znalazł się na pierwszym miejscu. Według Inez Antosiewicz, Jakuba Nowaka, Mai Wiekiery, Mateusza Bożka, Nikodema Zabłotnego, Mai Bodzioch, Agaty Wójcik, Małgosi Nowak, to utwór, który bawi, uczy i zaskakuje ciekawą akcją, interesującą fabułą i niezwykłymi postaciami.

    "Opowieści z Narnii" Levisa to również dzieło godne polecenia. Ciepła i fantastyczna opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, ale i zazdrości i nienawiści. Jednak, jak nakazuje konwencja baśni, zło zostaje pokonane, a dobro święci tryumfy. Utworem tym zachwyciły się: Agata Pałys, Zuzia Lech, Zosia Plisak, Kinga Kumor i Oliwia Gołucka.

    Z kolei "Mała Księżniczka", zaprezentowana przez Kingę Majsak, zyskuje na wartości jako książka przedstawiająca niezłomną postawę bohaterów wobec przeciwności losu. Sara, główna postać utworu, może stać się wzorem uczciwości i mądrości życiowej w każdym czasie i miejscu.

    "Labirynt Lukrecji" Agnieszki Chylińskiej polecają: Wiktoria Łojek, Wiktoria Bałaga i Nikola Łucka. Dziewczynki zafascynował dziwny świat bohaterki, wiele zagadkowych i skomplikowanych sytuacji, a szczególnie zaraźliwy optymizm Lukrecji.

    Wśród interesujących lektur pojawiły się również inne tytuły, m.in. "Minecraft". Zdaniem Kamili Janik i Julii Madej, książkę tę cechuje interesująca fabuła i zaskakujące zwroty akcji.

    Z kolei Basia Czapla to fanka literatury japońskiej i nieśmiertelnej mangi. ,,Dziennik Cwaniaczka", książka o zabawnych przygodach i ciekawej tematyce poruszyła Olę Nurek i Izę Śledź.

    Wybory dzieci, w/w wystawa, pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że czytelnictwo w ZPO nr 1 "ma się naprawdę dobrze". Uczniowie chętnie sięgają po dobrą lekturę, która sprzyja wartościowemu wypełnieniu wolnego czasu.

    Książki przenoszą w świat tajemniczy, intrygujący, kolorowy i zagadkowy. Pozwalają żyć piękniej i ciekawiej. Czytanie inspiruje do marzeń, eliminuje nudę, sprzyja wartościowemu wypełnieniu wolnego czasu.

    Warto czytać, rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo i intelekt w myśl słów znanej noblistki : "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła".

  Organizatorzy przedsięwzięcia : J. Lewicka, A. Masłowska

  Zdjęcia : Ł. Karpiński

  W projekcie wzięli udział uczniowie kl. V "a" (wych. Anna Owsińska)

  ZABAWA CHOINKOWA - GIMNAZJUM

  18 I 2017 SG2

  SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE IA SP1

  22 XII 2016 SP1

  SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE IIB SG2

  22 XII 2016 SG2

  KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

  17 XII 2016 SP1

  Jedna (Chwała na wysokości) z wielu pieśni w wykonaniu uczniów klasy Ia SP1

  POMOC DLA NASZEGO UCZNIA

  05 XII 2016 ZPO1

  KRÓTKI PRZEGLĄD DZIAŁAŃ ŚWIETLICOWYCH

  XII 2016 SP1

  MIKOŁAJKI - ŚWIETLICA SZKOLNA

  XII 2016 SP1

  Mikołajki - czas radości i choinkowe tradycje na świetlicy szkolnej.

  W SALONIE ROMANTYKÓW

  XI 2016 SG2

    Pierwsza połowa wieku XIX to czasy namiętności, porywów serca, epoka pojedynków i miłości, nie zawsze szczęśliwej. To wiara w świat duchów i zjaw, niewidzialny a tak bliski. W epoce romantyzmu, wypełnionej emocjami i intensywnymi uczuciami żyją i tworzą Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, komponuje Fryderyk Szopen. W ich świat, pełen poezji i muzyki, na spotkanie z sercem i duchem w spektaklu "W SALONIE ROMANTYKÓW" zabrała kuracjuszy i gości uzdrowiska Grupa Teatralna "PEGAZ" z Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku - Zdroju. Młodzi aktorzy, przygotowani przez opiekunki grupy, Marię Nogaś i Marzenę Nogę, oczarowali widzów swoja wspaniałą grą.

  PANOWANIE "ZDRÓWKA" W ZPO NR 1

  XII 2016 SP1

    16 grudnia 2016 r. uczniowie V "A" szkoły podstawowej zaprezentowali się w spektaklu profilaktycznym o tematyce prozdrowotnej. Konwencja baśni, postaci rodem z królewskiego dworu: król Zdrówko (Mateusz Bożek), królowa Rzepka (Agata Pałys), królewicz Biały Ząbek (Tomasz Rejdak), królewna Piękne Liczko (Inez Antosiewicz), Niania (Witoria Bałaga), Kronikarz (Kinga Majsak), Astrolog (Zuzanna Nowak), Dama (Zuzanna Lech), Posłaniec (Michał Szydłowski), Zły Czarownik Wirus (Michał Matyja), Wróżka Anemia (Małgorzata Nowak), Czarownica Próchnica (Nicola Łucka), Dobra Wróżka Inhalacja (Maja Wiekiera), Czarodziejka Stomatologia (Wiktoria Łojek), Ogrodniczka (Zofia Plisak), Witaminka (Maja Bodzioch), scenografia przypominająca dworską komnatę, to zasadnicze elementy widowiska, którego nadrzędnym celem była promocja zdrowego stylu życia. Tekst baśni stał się pretekstem do przedstawienia prozdrowotnych wartości odżywczych warzyw i owoców. W Zdrówkolandii, zdaniem Pazia: " [.] zawsze gwar wesoły i śmiech się rozlega, bo nigdy nic tu nikomu nie dolega [.]". W tej pięknej krainie znaleźli się milusińscy z przedszkola nr 2 w Busku - Zdroju wraz z paniami wychowawczyniami oraz uczniowie kl. I - IV z ZPO nr 1. Widowisko przygotowały: p. Jadwiga Lewicka, p. Anna Masłowska. Opracowanie muzyczne: p. Edyta Maj oraz uczniowie SG - Marta Piwowarska, Jan Kowalik, Kacper Kosiński, opieka techniczna: p. Łukasz Karpiński. Przedstawienie to mikołajkowy prezent dla przedszkolaków i uczniów ZPO nr 1, a jednocześnie apel o uwzględnienie w codziennym jadłospisie znacznej porcji witamin. Zabawna, pełna nieodziennych postaci sztuka (np. Czarownicy Próchnicy, Czarownika Wirusa), za sprawą utalentowanych młodych artystów pozwoliła przenieść się do krainy, gdzie: " [.] miłość panuje i gwiazda szczęścia świeci [.], a król Zdrówko dobrocią, mądrością świeci [.]".

  MIKOŁAJ W KLASIE IA SP1

  XII 2016 SP1

  "JAŚ I MAŁGOSIA"- PRZEDSTAWIENIE W WYKONANIU GRUPY TEATRZYKOWEJ "BUSKIE PROMYCZKI"

  XII 2016 SP1

    Dnia 2 grudnia br. świetlicowa grupa teatrzykowa "Buskie Promyczki" (kl.IIa) przedstawiła bajkę pt. "Jaś i Małgosia" przed zgromadzoną na "Wesołej Sali" widownią: panią Dyrektor -Beatą Borek, rodzicami, koleżankami i kolegami z młodszych klas szkoły podstawowej oraz ich wychowawcami.

    Grupa występowała poraz pierwszy i mimo ogromnej tremy, zagrała ciekawie i bardzo ładnie, o czym świadczy zainteresowanie i skupienie uwagi widzów oraz głośne brawa.

    Udział dzieci w przedstawieniu oprócz zawartości merytorycznej niesie treści wychowawcze, uczy otwartości, przełamywania nieśmiałości, lęku przed wystąpieniami publicznymi, pozwala też aktorom poczuć się kimś wyjątkowym. Odgrywanie ról pomaga w zrozumieniu otaczającego świata.

  W rolę bohaterów bajki wcieliły się następujące osoby:
  narrator - Antonina Pasternak
  Jaś - Karol Tracz
  Marysia - Marianna Kaczor
  Mama - Alicja Sarna
  czarownica - Paulina Szymacha
  wilk - Igor Lechowski
  drwal - Xsavery Kopczyński

  Rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy za przygotowanie pięknych strojów.

  "Buskie Promyczki" przygotowały inscenizację bajki pod opieką pani Bożeny Krupy.

  WARSZTATY NAUKOWE

  XII 2016 SP1

  SPOTKANIE Z WIRTUOZEM INSTRUMENTÓW SMYCZKOWYCH

  SP1

  WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ "STRACH MA WIELKIE OCZY - STOP PRZEMOCY"

  XI 2016 SG2

    Dnia 5.XII.2016 odbył się Wernisaż wystawy pokonkursowej ''Strach ma wielkie oczy - stop przemocy'' w ramach programu "BEZPIECZNA PLUS" . W konkursie wzięło udział 56 uczniów z kl. 1-6 Szkoły Podstawowej oraz 3 gimnazjalistów. Jury w składzie: Barbara Spirowska, Beata Cira, Renata Karwat nagrodziło prace uczniów: M. Kaczor kl. 2a, P. Wagner kl.3b , W. Cieplińska kl. 3a, P. Golonka kl. 6a , K. Kochańczyk kl. 6b, K. Piskorz kl. 5b, W. Bańka kl.5b, A. Wacławik kl. 4a, K. Wojtasik kl. 6a, K. Gręda kl. 6a, J. Pawlicki kl. 4a

    Po uroczystym wręczeniu nagród dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. cyberprzemoc oraz ochoczo wzięły udział w dyskusji pod przewodnictwem pedagog B. Ciry, o różnych formach przemocy w szkole. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji.

  DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY 06-XII-2016 GODZINA 17.00

  05 XII 2016 ZPO1

  ŚLUBOWANIE KLAS I SG

  30 X 2016 SG2

  WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI

  17 XI 2016 ZPO1

    Prosimy o przynoszenie do wychowawców klas suszone plasterki pomarańczy, cytryn, jabłek, wykonane z masy solnej (wysuszone) małe gwiazdki, dzwonki, aniołki, suszki kwiatowe (zapachowe), nasiona (słonecznika, dyni, kukurydzy itp.)

  Przyniesione materiały przekazujemy Pani Barbarze Spirowskiej lub Pani Renacie Karwat.

  Zbiórka trwać będzie od 01 do 05 XII 2016 roku.
  Za przyniesione rzeczy wychowawca wstawia dodatnie punkty.
  Z góry dziękujemy !!!

  KONFERENCJA POŚWIĘCONA REFORMIE EDUKACJI

  17 XI 2016 ZPO1

    29 XI 2016 (wtorek) o godz. 14.30 na Politechnice Świętokrzyskiej (główna aula wykładowa uczelni) al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7 odbędzie się KONFERENCJA POŚWIĘCONA REFORMIE EDUKACJI zorganizowana przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

    Osoby zainteresowane, które chcą uczestniczyć w w/w konferencji proszone są o kontakt z wychowawcą klasy do 28.XI.2016r. do godziny 13.00.

  Z poważaniem
  Przewodniczący Rady Rodziców
  Grzegorz Owsiński

  ANDRZEJKI KLASY I-III SP

  23 X 2016 SP1

  KONKURS NA ANIOŁA BOŻONARODZENIOWEGO

  21 XI 2016 SP1

  ŚWIETLICA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS DLA DZIECI ZE ŚWIETLICY NA ANIOŁA BOŻONARODZENIOWEGO "ZWIASTUN ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"

  REGULAMIN KONKURSU

  CYBERPRZEMOC - SPOTKANIE INFORMACYJNE Z RODZICAMI

  15 XI 2016 ZPO1

  15 XI DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY I ZEBRANIA Z RODZICAMI

  15 listopada 2016 r. o godz. 17.00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami (wywiadówki).

  Rodziców klas V-VI SP i I-III SG zapraszamy na salę gimnastyczną na godz. 17.00.

  Numery sal, w których odbędą sie wywiadówki

  11 XI NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  XI 2016 ZPO1

  ŚLUBOWANIE KLAS I SP

  25 X 2016 SP1

  SZLAKIEM WRZEŚNIOWEJ CHWAŁY ORĘŻA POLSKIEGO 1939-2016

  9 X 2016 SG2

    9 października br. członkowie Grupy Teatralnej "Pegaz" uczestniczyli w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w widowisku historycznym "Szlakiem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2016". Kanwą rekonstruowanych wydarzeń były fragmenty bitew prowadzonych przez jednostki Wojska Polskiego, które rozegrały się na ziemi kieleckiej we wrześniu 1939 roku, zakończone walkami żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w obronie wschodnich granic II Rzeczypospolitej.

    W kilkudziesięciu epizodach przedstawione zostały elementy bitew toczonych w obronie polskich miast, wsi i węzłów komunikacyjnych. Zaprezentowane zostaną między innymi: atak niemieckiego lotnictwa na kolumny cywilnych uchodźców, walki piechoty i kawalerii, ostrzały artyleryjskie oraz natarcia niemieckich jednostek saperskich i zmotoryzowanych.

    W widowisku wzięło udział niemal stu rekonstruktorów reprezentujących najlepsze grupy historyczne w Polsce. Aktorom towarzyszył sprzęt wojskowy i konie. Do oprawy widowiska zostali zaangażowani profesjonalni pirotechnicy. Rekonstrukcję przygotował Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

  OLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW

  29 IX 2016 SG2

    OLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum.

    29 września br. w naszej szkole odbył się I etap olimpiady, uczestniczyło w nim sześcioro uczniów klas trzecich gimnazjum.

  VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

  ZPO1

  14 X DZIEŃ NAUCZYCIELA

  13 IX 2016 ZPO1

  WYBORY SAMORZĄDU

  IX 2016 SG2

    22 września w 2016 r. w Gimnazjum Nr 2 odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Na długiej przerwie, w głównym holu szkoły zebrali się wszyscy uczniowie, by posłuchać programu obu kandydatów. Jako pierwsza głos zabrała Patrycja Piotrowska z klasy 3B. Przedstawiła swoje pomysły, które będzie chciała zrealizować, gdy zostanie wybrana. Następnie swoje obietnice wygłosił Hubert Jędrocha, również uczeń klasy 3B. Kandydaci zachęcali do głosowania i odpowiadali na pytania zadane przez uczniów.

    Tego samego dnia odbyło się głosowanie. Wyniki zostały ogłoszone w piątek, 23 września. Zdecydowaną większością wygrał Hubert Jędrocha, który został przewodniczącym samorządu szkolnego. Natomiast Patrycja Piotrowska będzie sprawować funkcję zastępcy. Gratulujemy obojgu i życzymy powodzenia!

  WARSZTATY PROZDROWOTNE

  30 IX 2016 2A

  EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

  27 IX 2016 SP1

  TYDZIEŃ Z JĘZYKIEM OBCYM

  26-30 IX 2016 SG2

    Możliwość udziału uczniów w lekcjach, prowadzonych przez native speakerów za pomocą komunikatora " Skype" (lekcje w języku angielskim, słowackim, niemieckim oraz francuskim), uświadomiło młodzieży jak ważną rolę w nauce języków obcych we współczesnym świecie odgrywa technologia komputerowa. Pokazało w jaki sposób można ją wykorzystać w celu doskonalenia kluczowych umiejętności językowych.

    Uczniowie, podczas zajęć poprowadzonych w szkole przez wolontariuszy z zagranicy (Hiszpania oraz Węgry), mieli możliwość skonfrontowania swoich umiejętności, nabytych na lekcjach, z językiem żywym, używanym w różnych państwach europejskich. Czytanie ze zrozumieniem fragmentów lektur w języku angielskim a następnie wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas rozwiązywania krótkiego quizu ze znajomości lektury, było znakomitym sposobem na utrwalenie i poszerzenie słownictwa. Kolejnym sposobem, nie tylko na poszerzenie słownictwa, ale również na doskonalenie umiejętności słuchania i mówienia, był zorganizowany konkurs karaoke w języku obcym, który oprócz korzyści praktycznych dostarczył uczniom dobrej zabawy.

    Opisywanie bajek i potraw w języku niemieckim pozwoliło uczniom rozwinąć słownictwo oraz zmobilizowało uczniów do przekazywania treści w tym języku. Tydzień Języków obcych i zajęcia realizowane w ramach tego przedsięwzięcia cieszyły się dużą popularnością naszych uczniów, którzy coraz częściej deklarują chęć uczestniczenia w tego typu akcjach. Jest to także motywacja do systematycznego rozwijania kluczowych umiejętności językowych i zachęta do bezstresowego posługiwania się językiem. Miła atmosfera jaka towarzyszyła imprezie zachęca do nauki języka w nieco inny, niekonwencjonalny ale bardzo skuteczny sposób.

  26 IX 2016 TYDZIEŃ Z JĘZYKIEM OBCYM

  Tydzień z językiem obcym - sposobem na efektywne uczenie się.

  PROGRAM WYDARZENIA

  Zgody rodziców/opiekunów:

  Karaoke w języku obcym

  Czytanie lektur w języku angielskim

  Spacer po Busku z wolontariuszem

  VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

  22 IX 2016 ZPO1

  LIST DO RODZICÓW

  REGULAMIN

  LICENCJA

  WERNISAŻ ALICJI MIŚTY Z KLASY VIb

  6 IX 2016 SP1

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  01 IX 2016: ZPO1

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W GIMNAZJUM

  01 IX 2016 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  - godz. 9:00 kl. I-III Gimnazjum

  - godz. 10:00 kl. I-VI SP1

  Archiwum aktualności rok 2015/2016