•  Osiągnięcia uczniów

 • 2016/2017

  NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

  V 2017 SG2

    Koniec roku szkolnego to czas podsumowania osiągnięć uczniów.

    W tym roku szkolnym na szczególną uwagę zasługują uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju biorący udział w konkursach na szczeblu wojewódzkim organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

  Tytuł Laureata uzyskały w roku szkolnym 2016/17:

  Aleksandra Czupryna, uczennica klasy II b - podwójna laureatka z biologii i geografii,

  Karolina Pałys, uczennica klasy II b- laureatka z geografii,

  Aleksandra Gręda, uczennica klasy III a- laureatka z biologii.

  Finalistami tegorocznych konkursów zostali:

  Aleksandra Gręda - z języka angielskiego i języka polskiego,

  Aleksandra Czupryna - z matematyki,

  Karolina Pałys- z chemii,

  Małgorzata Pasek, uczennica klasy III a - z języka polskiego,

  Jakub Grabski, uczeń klasy III a - z geografii,

  Patrizio Martongelli, uczeń klasy III b- z języka angielskiego.

    Tytuł Laureata czy Finalisty to powód do radości i dumy uczniów, rodziców i opiekunów. To świadczy o ambicji uczniów, odpowiedzialności rodziców i motywacji nauczycieli.

    Nie zapominajmy jednak, ze wiąże się z ogromną systematyczną pracą trwającą kilka miesięcy ( nawet lat). To praca w szkole podczas dodatkowych zajęć i samodzielna w domu.

    Konkursy składają się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Każdy kolejny awans to sukces, bo jest to pokonanie często dużej ilości uczestników oraz stresu, który niestety jest nieodłącznym "towarzyszem" Konkursów. Potrzebne jest też samozaparcie i wiara we własne siły.

    Wszystkim uczniom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

  SUKCES UCZENNIC Z KLASY VIA

  28 IV 2017 SP1

    Iga Zaręba i Patrycja Golonka z Klasy VI "A" odniosły sukces w Wojewódzkim Konkursie Literackim "List do pisarza". Iga zajęła I miejsce w kategorii Szkół Podstawowych a Patrycja otrzymała Pochwałę.

    Organizatorem Konkursu było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach.

    28 kwietnia odbył się finał tego Konkursu. Miał miejsce w pięknej Sali Lustrzanej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

    Uroczystość składała się z kilku części. Było podsumowanie Konkursu, wręczenie nagród i dyplomów oraz spotkanie z profesjonalną pisarką.

    Okazało się, że jury miło do przeczytania ponad pięćset prac. Listy napisane przez uczestników Konkursu były kierowane do bardzo różnych pisarzy.

    Iga swoje słowa skierowała do Megan McDonald, autorki książek o niezwykłej Hani Humorek. Jej list zachwycił nie tylko Komisję, ale też zebranych na uroczystym Finale. Przeczytała go uczennica z kieleckiej szkoły. Iga czuła się wspaniale słysząc swoją pracę i brawa, które zabrzmiały po jej prezentacji.

    Patrycja napisała list do Joanne Kathleen Rowling, twórczyni postaci Harrego Pottera.

    Dziewczynki z dumą odbierały dyplomy i nagrody.

    Przeżyciem dla wszystkich było spotkanie z panią Agnieszką Tyszką - autorką ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka mówiła o sobie, rodzinie, o procesie twórczym i o konkursowych pracach. Dopełnieniem spotkania był zakup książki z autografem pisarki.

    Opiekunem uczennic jest pani Grażyna Kopacz-Sowa - polonistka z ZPO 1.

    Gratulacje dla uczennic i opiekunki!

  WIELKI SUKCES KAROLINY WOJTASIK Z KLASY VI A

  Praca plastyczna Karolinki Wojtasik zdobyła III miejsce w konkursie ogólnopolskim i "leci na ciąg dalszy" do USA.

  XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS KARTOGRAFICZNY im. Barbary Petchenik pt.: "Kochamy mapy" zainteresował panią Barbarę Wnuk-Spirowską. Postanowiła nas zaciekawić i zachęcić do wzięcia udziału. Z klasy VI "A" zgłosiło się kilkoro uczniów. Potrzebna była pomoc Pani U. Polak -Redżko.

  Praca była dość trudna, bo oprócz wykonania mapy należało nanieść siatkę kartograficzną i skalę. Dyskutowaliśmy w jakich technikach wykonać prace. Była mowa o wydzierankach, wydrapywankach, malowaniu na płótnie i technice quillingu. Karolinka postanowiła wyszyć mapę i zwierzęta ją zamieszkujące. Kinga Gręda zastosowała piankę i umieściła swoje zdjęcie a Irmina Prędka zaznaczyła trasy wielkich podróżników.

  Prace dziewcząt zostały wysłane do Warszawy.

  12 kwietnia przyszła informacja, że z prac nadesłanych z całej Polski jury nagrodziło tylko 6. Karolina Wojtasik z VI "A" otrzymała III miejsce i jej praca z pięcioma innymi będzie wysłana do Waszyngtonu na konkurs ogólnoświatowy.

  Na wyniki musimy poczekać do sierpnia 2017 roku.

  Trzymamy kciuki!

  SUKCES ANI

    Ania czyli Anna Domagała jest aktualnie uczennicą klasy III "C" Samorządowego Gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju. To również absolwentka SP 1, czyli w naszej szkole uczy się już 9 lat.

    W piątej klasie zaczęła się interesować epoką starożytną. Początkowo była to fascynacja mitami greckimi, potem dziewczynka poszerzała informacje o antyczny Rzym. Z czasem wiedza na poziomie podstawowym i gimnazjalnym już nie wystarczyła. Jej zainteresowanie przerodziło się w prawdziwą pasję i umiłowanie języka łacińskiego.

    W tym roku szkolnym spełniło się marzenie Ani. Wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Łacińskiego.

    Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwo Filologiczne z siedzibą we Wrocławiu. Zakres materiału części translatorskiej i gramatycznej Olimpiady odpowiada podstawie programowej nauczania języka łacińskiego i kultury antycznej w szkołach ponadgimnazjalnych. Adresatami Olimpiady są głównie uczniowie polskich szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikami Olimpiady mogą być również uczniowie gimnazjów wykazujący wiedzę na poziomie odpowiednim do wymagań Olimpiady. Uczestnik Olimpiady powinien wykazać się umiejętnością poprawnego tłumaczenia tekstu łacińskiego na język polski, znać fleksję i składnię języka łacińskiego oraz wykazać się znajomością lektury obowiązkowej i dodatkowej.

    Ania wykazała się taką wiedzą i aktualnie przygotowuje się do etapu ostatniego- centralnego. Dodajmy, że Olimpiada jest trójstopniowa i składa się z etapu szkolnego, okręgowego i centralnego.

  Oto jej droga po sukces:

  "Pierwszy etap polegał na przetłumaczeniu krótkiego fragmentu z Florusa, który dotyczył pierwszych królów Rzymu.

    Drugi etap odbył się 19 i 20 stycznia w Łodzi w Katedrze Filologicznej i był podzielony na część pisemną i ustną. W pierwszy dzień trzeba było rozwiązać test gramatyczny i przetłumaczyć z łaciny na polski fragment preparacji z Metamorfoz Apulejusza. Miałam z tego 93%. Do części ustnej dostało się 12 osób. Musieliśmy odpowiedzieć na pytania z historii, literatury i mitologii starożytnej na podstawie przeczytanych lektur obowiązkowych i dodatkowych. Obowiązkowe to np. Metamorfozy Owidiusza, II księga Wojny Peloponeskiej Tukidydesa, Eneida, Iliada (5 ksiąg)i Odyseja. Z lektur dodatkowych wybrałam Elektrę Sofoklesa, Medeę Eurypidesa i opracowanie Rzym. Ludzie i budowle J. Ciechanowicza.

    Do etapu centralnego zakwalifikowały się 43 osoby z całej Polski, w tym 6 osób z okręgu łódzkiego. Próg wyniósł 112 punktów, ja miałam 114/125, czyli 91%. III etap odbędzie się w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim."

    To już ogromny sukces Ani, bowiem pokonała uczniów dużo starszych od siebie, a jej wiedza wykracza poza poziom szkoły ponadgimnazjalnej.

    Ani gratulujemy aktualnego sukcesu i trzymamy kciuki za powodzenie III etapu centralnego, który odbędzie się 15-17 marca w Lublinie.

    Opiekunami Ani są: pani Urszula Polak - nauczyciel łaciny i pan Łukasz Karpiński - nauczyciel historii.

  2015/2016

  IV Turniej Taneczny

    IV Turniej Taneczny w Pińczowie. Grand Pirx dla Aleksandry Morus- uczennicy kl. IIb SG

    Ola zaprezenowała się w pełnym ekspresji tańcu, który wyreżyserował instruktor Studia Tańca i Ruchu Scenicznego "Mimesis"- p. Hubert Stachura

    Taniec Oli to historia dziewczyny "chorej z miłosci". Piękna opowieść o namiętności, która czasami gubi człowieka albo dodaje życiu blasku.

    Ola Pamuła- uczennica kl. IIIb wykonała taniec pt. "Strach na wróble". Utalentowana tancerka chciała ukazać, że w dzisiejszym świecie brakuje autorytetów, wzorów do naśladowania. Ola zdobyła III miejsce. Zaprezentowała się w ekstatycznym, ujmującym tańcu, który doceniło profesjonalne jury.

    Uczennice w dniach 06-07 maja wyjadą do Płocka na mistrzostwa świata!

    

  2015/2016

  "Skazani na sukces"

     Rok szkolny 2016 pod względem osiągnięć edukacyjnych uczniów z ZPO nr 1 w Busku-Zdroju należy do wyjątkowo udanych. Gimnazjaliści osiągnęli duże sukcesy w konkursach przedmiotowych, olimpiadach, święcili triumfy w realizacji przedsięwzięć związanych z X Muzą.

     Talent humanistyczny, pracowitość i determinacja, błyskotliwość i fukcjonalność stylu, kwiecistość języka i elokwencja to charakterystyczne cechy Pauliny Kmiecik, uczennicy kl. IIIa SG, laureatki konkursu z języka polskiego. Opiekunem była p.Jadwiga Lewicka. Uczennica zafascynowana jest literaturą społeczno-obyczajową i fantasy, gra na klarnecie, pianinie i saksofonie. Przyszłość wiąże z prawem. Systematyczna, mrówcza praca, ale i wybitne zdolności, zostały zwieńczone laurem zwycięzcy.

    

     Alicja Biskup - uczennica kl.IIIa SG to laureatka konkursu z biologii. Opiekunem była p.Anna Masłowska. Zainteresowania Ali biegną w kierunku medycyny, toteż uczennica zgłębiała wiedzę z biologii i chemii, aby osiągnąć szczyt i zdobyć miano laureata. Utalentowana, skromna, perfekcjonistka w każdym calu, poświęciła się nauce i "wygrała". To przed nią, jak i Pauliną, stoją otworem najlepsze licea w kraju.

    

    

    Dziewczynki mają swoje priorytety, ambicje i dalekosiężne plany związane ze swoim rozwojem intelektualnym.

     Wojewódzki konkurs ekologiczny organizowany przez ZŚiNPK- to I miejsce. Drużyna w składzie: Alicja Biskup, Paulina Kmiecik- kl.IIIa, Aleksandra Gręda- kl.IIa oraz Hubert Jędrocha- kl.IIb to zdobywcy trofeum w XXV edycji konkursu ekologicznego "Ekologia, my i region, w którym żyjemy. Uczniowie pod kierunkiem p.Anny Masłowskiej zdobywali wiedzę z zakresu znajomości 123 parków krajobrazowych.

     Aleksandra Gręda to uczennica kl. IIa SG. Jest pracowita, ciekawa świata i uwielbia się uczyć. Ujmuje wszystkich swoim spokojem i łagodnością, jest najbardziej zorganizowana z całego zespołu. Łaknie wiedzy i nowych doświadczeń, żadne wyzwanie nie stanowi dla niej problemu. W wolnym czasie lubi czytać książki z gatunku thriller i literaturę grozy. Miłośniczka biologii i języka polskiego.

     Hubert Jędrocha jest uczniem kl. IIb SG. Umysł ścisły, specjalizujący się w biologii, chemii i geografii. Swoją przyszłość wiąże z zawodem informatyka lub lekarza, co świadczy o jego ambicji i stanowczości w dążeniu do celu. Miłośnik wszelkiego rodzaju sportów, szczególnie piłki nożnej, biegów i pływania. Uparcie dowodzi swoich racji, jest stanowczy i konsekwentny, Na co dzień miły, uprzejmy młody człowiek.

     Jadąc na konkurs, wierzyli w zwycięstwo, rzetelne przygotowanie oraz rozległa wiedza i tym razem zaowocowały- uczniowie zdobyli I miejsce wśród 6 drużyn. Otrzymali również nagrody rzeczowe i nominację do udziału w konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się w Bieszczadach 6 czerwca 2016 roku.

     ZPO nr 1 może poszczycić się finalistami z konkursów kuratoryjnych tj. Aleksandra Czupryna, czennica kl. Ia SG- finalistka z geografii, której opiekunem była p. Ewa Czerwińska i Patrizio Martongelli, uczeń kl. IIb SG, którego opiekunem była p. Anna Plewa. Powyżej wymienieni uczniowie rokują wielkie nadzieje na przyszły rok.

     Aleksandra Czupryna jest uczennicą klasy Ia SG. Uczęszcza również do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju do klasy gitary. Uczennica uwielbia naturę, kocha zwierzęta, więc planuje zostać weterynarzem. Rozmiłowana w literaturze fantasy i akcji.

     Patrizio Martongelli to uczeń kl. IIb SG. Urodzony poliglota, miłośnik literatury i filmu. Ambitny, pracowity i uprzejmy, ujmuje nauczycieli swoją konsekwencją i stoickim spokojem. Lubi dyskutować i wyłuszczać swoje odbiegające od stereotypów opinie i poglądy na różne tematy.Para sie filozofią antyczną.

    

     Koknurs filmowy "Historia zaklęta w legendach" to zorganizowany przez Instytut Historii UJK w Kielcach.

    I miejsce zajął zespoł "Zlepce" w składzie; Karolina Kępa, Aleksandra Morus, Aleksandra Marciniec, Jan Ciepluch i Maksymilian Wołczyk pod opieką p. Anny Masłowskiej i Jadwigi Lewickiej. Uczniowie nagrali film pt. "Historia zaklęta w lengendach" inspirowany legendą Franciszka Rusaka "Miłek i Sasanka". Jury doceniło wyśmienitą grę aktorską, ale również montaż, muzykę i zdjęcia, których autorem był utalentowany Maksymilian Wołczyk, marzący o studiach na Akademii Filmowej w Łodzi.

    

  2015/2016

  Spektakularny sukces zespołu ,,Zlepce" w Pradze

    Zespół ,,Zlepce" działający przy ZPO nr 1 w Busku -Zdroju w dn. 28. 06 - 01. 07. 2015r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Złote Talenty w Złotej Pradze.

    Przygotowania do festiwalu trwały kilka miesięcy - wiele ciężkich prób, ćwiczeń zaowocowały dużym sukcesem - trzy nagrody w czterech kategoriach: piosence folk - I miejsce, teatru tańca - I miejsce, piosence pop jazz - II miejsce (Jan Ciepluch). Ponadto zespół otrzymał nagrodę specjalną za upowszechnianie folkloru.

    ,,Zlepce" od dawna zachwycają mieszkańców Buska oraz kuracjuszy licznie przybywających do malowniczego uzdrowiska. Goszczą na różnorodnych imprezach okolicznościowych m.in. cynowym jubileuszu PODiDN, Ogólnopolskim Czytaniu Sienkiewicza, konkursie ,,Moje Ponidzie". Właśnie na jednej z takich imprez zespół został zauważony i zaproszony przez p. Kingę Maj do udziału w Międzynarodowym Festiwalu w Pradze.

    ,,Żytko", ,,W moim ogródeczku" to piosenki , które doceniło międzynarodowe jury i publiczność, jednak to orkiestra w lwiej części przyczyniła się do zwycięstwa. Na klarnecie pięknie grała Iza Ryś, akordeonie - Dawid Pajor, skrzypcach - Jan Ciepluch, bębnie- Kamil Krasa. Ci wspaniali instrumentaliści przygotowani zostali przez p. Piotra Heroka, znakomitego muzyka , który nie szczędził profesjonalnych wskazówek i dobrych rad. Tak dobrze przygotowana orkiestra sprawiła, że dziewczęta z zespołu Zlepce wykonały po mistrzowsku znane ludowe piosenki.

    Również teatr tańca został wysoko oceniony przez międzynarodowe jury. Tym razem członkowie zespołu Zlepce wcieli się w czarownice i demony prezentując "Sabat czarownic" rodem z Łysej Góry. Doskonale dobrana muzyka, przepiękny ,wymowny taniec sprawił, że widzowie z zapartym tchem oglądali przygotowane widowisko, stali się naocznym świadkiem przemiany niewinnej dziewczyny (Aleksandry Pamuły) w czarownicę.

    Pobyt w Złotej Pradze obfitował w wiele innych przedsięwzięć- m. in. zespół reprezentował swoje umiejętności wokalno - instrumentalne na ulicach przepięknie położonej stolicy Czech. Japończycy, Koreańczycy , Chińczycy podążali za zespołem, słuchając ludowych piosenek. Zachwyt budziły regionalne, ponidziańskie stroje ,rytmiczność wykonywanych utworów jak również duża swoboda i naturalność młodzieży, która żywiołowo śpiewając, wzbudziła szerokie zainteresowanie turystów i mieszkańców Pragi. Dziewczęta, rozdając ulotki Uzdrowiska, promowały tym samym rodzinne miasto. Taka akcja również cieszyła się dużym zainteresowaniem. Występ ,,Zlepców'' spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony muzykującego mieszkańca Ukrainy, któremu ze wzruszenia popłynęły krokodyle łzy.

    Tak wspaniały wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie opiekunki zespołu - p, A. Masłowska i p J. Lewicka , które pozyskały środki finansowe od sponsorów , ludzi dobrego serca, wierzących w ideę pomagania, kierujących się w życiu maksymą św. Jana Pawła - "..Kultura ludowa musi istnieć.". I tak pomoc finansową zespół otrzymał od instytucji i podmiotów gospodarczych:

   - Urzędu Miasta i Gminy Busko - Zdrój
   - Banku Zachodniego WBK S.A. 1 Oddział w Busku-Zdroju
   - Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju O. w Busku-Zdroju
   - Banku Spółdzielczego w Busku - Zdroju
   - Doliny Nidy sp. z o.o. Leszcze 15
   - Uzdrowiska Busko - Zdrój S.A.
   - Sanatorium "Nida-Zdrój" Sp. z.o.o.
   - Zakładu Remontowo - Budowlanego - Dariusz Musiał
   - Zakładu Instalatorsko - Elektrycznego - Marcin Gorgoń
   - Firmy Handlowej- Rafał Szumilas
   - Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego E. P. Juśkiewicz sp.j.
   - Zakładu - Metalowo - Kotlarskiego- SAS
   - Hurtowni Artykułów Szkolnych i Biurowych "Kasia" - Andrzej Pawłowski
   - Produco s.c Zakładu Produkcyjno - Usługowo- Handlowego -Marek Wyrozumski
   - Pensjonatu Zamek Dersław S. C. Paweł Piątek
   - Motozbytu. Stacja Obsługi Pojazdów - Tadeusz Krzemiński

   2014/2015

   V-2015

   VII Festiwal Piosenki - "Integracja malowana dźwiękiem"

      Dyplom i nagrodę Prezydenta RP dla osobowości festiwalu w kategorii integracyjny duet muzyczny zdobyli Jan Ciepluch z kl2 SG2 i Anita Dłubak ze SOSW w Busku.

            

    

    

   V-2015

   Poznajemy Parki Krajobrazowe

      W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego przewodniczy XIV Edycji Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. 26 maja br. odbył się ogólnopolski „Finał-Finałów”. Reprezentanci 16 regionów walczyli o miejsce na podium. Uczniowie naszego gimnazjum zajęli IV miesjce.

      Konkurs składał się z pięciu etapów, z których pierwsze cztery przeprowadzono na terenie parków krajobrazowych każdego województwa. W V etapie ogólnopolskim uczestniczyły wszystkie województwa Polski - 4-osobowe zespoły ze szkół gimnazjalnych z terenu parków krajobrazowych Polski (64 osoby).  Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Corocznie przystępuje do niego w skali kraju kilka tysięcy młodzieży gimnazjalnej.

    

      

    

      

    

   IV-2015

   VI Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej

    

   Szkoła Podstawowa

   I miejsce Maja Błasińska, op. Anna Plewa, Paulina Futrzyńska

    

   Gimnazjum

   I miejsce Jan Ciepluch, op. Paulina Futrzyńska, Anna Plewa
   II miejsce Zespół „Dammer”, op. Beata Lewandowska


   III-2015

   I miejsce (zakwalifikowanie się do konkursu ogólnopolskiego) w wojewódzkim finale konkursu "Ekologia, my i region, w którym żyjemy"

   FILM Z KONKURSU przygotowany przez Maxa Wołczyka i  Bartka Tronia

    

    

    

    

   III-2015

   Konkurs "Historia zaklęta w legendach"

   II miejsce w finale wojewódzkim konkursu dla naszego gimnazjum.

   FILM Z KONKURSU przygotowany przez Maxa Wołczyka i  Bartka Tronia

    

    

   Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach

   SZKOŁA PODSTAWOWA

   MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY

   Michał Balicki, Karolina Pałys - finaliści

    

   JĘZYK ANGIELSKI

   Topczewska Wiktoria - finalista

    

   GIMNAZJUM

   JĘZYK POLSKI

   Julia Gręda - laureatka

    

   MATEMATYCZNY

   Ryś Izabela

    

   HISTORYCZNY

   Pogorzelski Maciej - finalista

    

   BIOLOGICZNY

   Ryś Izabela - laureatka


   Biskup Alicja - finalistka

   Wojtaszek Wiktoria - finalistka

    

   CHEMICZNY

   Pajor Dawid - laureat

    

   Konkursy organizowane przez inne podmioty

   SZKOŁA PODSTAWOWA

    

   POWIATOWY FESTIWAL STOŁÓW WIGILIJNYCH

   Agata Galus, Emilka Ryczek, Katarzyna Złotnik, Julia Wojciechowska - I miejsce

    

    

   WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY PT.: "I DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI WIEDZĄ CO TO ZDROWIA SMAKI"

   Weronika Kaleta - II miejsce

    

   WOJEWÓDZKI KONKURS "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII"

   Marysia Ryś - II miejsce

    

   POWIATOWY KONKURS LITERACKI "SKRZYDŁEM WIATRU PISANE"

   Julia Wojciechowska - II miejsce

    

   Alicja Miśta - III miejsce

    

   GIMNAZJUM

   POWIATOWY FESTIWAL STOŁÓW WIGILIJNYCH

   Kamil Borycki, Anna Domagała, Aleksandra Kantur, Patrycja Kolarz, Albert Kornaś, Karolina Kunat, Nikodem Mędrecki, Julia Mrożek, Michał Oszywa, Kacper Rejdak, Maja Sobczyk, Krystian Ściubisz - II miejsce

    

   VII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIOSENKI POETYCKIEJ - OSIECKA 2014

   Ryś Izabela, Kamil Krasa - wyróżnienie

    

   IX PRZEGLĄD POEZJI ŚPIEWANEJ I PIOSENKI POETYCKIEJ

   Ciepluch Jan - wyróżnienie

    

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ - WROCŁAW 2015

   Ciepluch Jan - wyróżnienie

    

   OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

   SZKOŁA PODSTAWOWA

   Miejsko-Gminne Zawody w Piłce Nożnej Chłopców

   Bucki Adrian, Stępień Jakub, Szumilas Szczepan, Dębski Dominik, Piotr Kozieł, Szafraniec Aleksander, Kowalski Dominik, Gręda Łukasz - etap gminny, III miejsce

    

   XII Międzynarodowy Bieg Zdrojowy

   Zając Wiktor - etap powiatowy, III miejsce

    

   Turniej Półfinałowy Festiwali Mini  Piłki Siatkowej o puchar marszałka woj. świętokrzyskiego

   Aleksandra Pakosińska, Natalia Anyż, Natalia Wieczorek, Klaudia Szydłowska, Victoria Topczewska, Weronika Kaleta, Agata Owsińska, Monika Głuszek, Natalia Gozdek, Karolina Domagała,Wiktoria Topczewska - etap wojewódzki, IV miejsce

    

   Miejsko-gminne zawody w piłkę siatkową dziewcząt i chłopców szkół podstawowych

   Aleksandra Pakosińska, Natalia Gozdek, Weronika Kaleta, Natalia Wieczorek, Karolina Domagała, Victoria Topczewska, Klaudia Szydłowska, Karolina Pałys, Natalia Kojs, Wiktoria Kwiecień - etap gminny, II miesjce

    

   Półfinały Wojewódzkie o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w mini piłce siatkowej chłopców

   Dębski Dominik Bucki Adrian, Kozieł Piotr, Dąbrowski Jakub, Stępień Jakub, Kałwa Piotr, Kozieł Maciej, Ryczek Wiktor, Pałys Adam, Szumilas Szczepan, Owsiński Szymon, Zapart Kacper, Kosiński Kacper, Gręda Łukasz, Szafraniec Aleksander, Kowalski Dominik, Piechnik Dominik - etap wojewóddzki, I miesjce

    

   Finał II Festiwalu Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

   Dębski Dominik, Bucki Adrian, Kozieł Piotr, Dąbrowski Jakub, Stępień Jakub, Kałwa Piotr, Kozieł Maciej, Ryczek Wiktor, Pałys Adam, Szumilas Szczepan, Owsiński Szymon, Zapart Kacper, Kosiński Kacper, Gręda Łukasz, Szafraniec Aleksander, Kowalski Dominik, Piechnik Dominik - etap wojewóddzki, I miesjce

    

   Zawody miejsko -gminne w mini piłce siatkowej chłopców

   Dębski Dominik, Bucki Adrian, Kozieł Piotr, Dąbrowski Jakub, Stępień Jakub, Kałwa Piotr, Kozieł Maciej, Ryczek Wiktor, Pałys Adam, Szumilas Szczepan, Owsiński Szymon, Zapart Kacper, Kosiński Kacper, Gręda Łukasz, Szafraniec Aleksander, Kowalski Dominik, Piechnik Dominik - etap gminny, I miesjce

    

   XII Bieg Zdrojowy

   Adrian Bucki - etap gminny, I miesjce

   Struzik Izabela - etap powiatowy, IV miesjce

    

   OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

   GIMNAZJUM

   Miejsko-Gminne Zawody w Piłce Nożnej Chłopców

   Zawarczyński Jakub Madej Dawid,
   Janus Hubert, Lewiński Robert, Jędrocha Hubert, Bucki Mikołaj, Ciepluch Jan - etap gminny, IV miesjce

    

   Finał wojewódzkich igrzysk młodzieży w zawodach pływackich

   Słota Mateusz Lewiński Robert, Oszywa Michał, Boś Michał, Ziółkowski Maciej, Krasa Kamil, Drozdowski Paweł, Żelawski Bartosz, Zaręba Filip, Skowron Piotr - etap wojewódzki, IX miesjce

    

   Finał wojewódzkich igrzysk młodzieży w zawodach pływackich

   Wiktoria Rasała, Aleksandra Pamuła,  Karolina Kępa, Aleksandra Marciniec,  Anna Jewiarz,  Agata Dutkiewicz, Joanna Gozdek, Aleksandra Morus, Karolina Wilgocka, Wiktoria Nalepa, Natalia Pajor - etap wojewódzki, IV miesjce

    

   Zawody miejsko - gminne w piłce siatkowej chłopców

   Kania Jakub, Nowak Maciej, Kuźnia Hubert, Grządziela Szymon, Sakwa Leon, Wacławik Jan, Zawarczyński Jakub, Krasa Kamil, Madej Dawid, Rejdak Kacper, Kosela Patryk, Brożek Jakub, Ściubisz Krystian - etap gminny, I miesjce

    

   Miejsko-gminne zawody w piłce siatkowej dziewcząt 

   Patrycja Piotrowska, Anna Jewiarz, Daria Górak, Zuzanna Marszałek, Natalia Wojciechowska, Anna Piotrowska, Andżelika Brożek, Karolina Kępa, Anna Klimczak - etap gminny, II miesjce

    

    

   2013/2014

   Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach


   JĘZYK ANGIELSKI
   Kacper Rejdak - finalista II/III etapu (powiatowego)

                        

   HUMANISTYCZNY
   Aleksandra Bławat, Kamil Borycki, Jakub Brożek, Anna Domagała

   Konkursy ogólnopolskie

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
   Małgorzata Pasek - IX miejsce

                        

   OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA POLSKIEGO
   Aleksandra Bławat, Patryk Kosela, Anna Domagała, Jakub Brożek, Jakub Marzec

                        

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI
   Aleksandra Bławat - wyróżnienie

                        

   II OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY KLIO 2013
   Jakub Grabski - I miejsce

                        

   Konkursy organizowane przez inne podmioty

   POWIATOWY FESTIWAL STOŁÓW WIGILIJNYCH
   A. Bławat, A. Domagała, A. Kantur,A. Kornaś, K. Kunat, M. Oszywa, K. Rejdak, M. Sobczyk, K. Ściubisz, P. Kolarz - I miejsce

                        

   POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
   Zespół "Cantare" - Karolina Wojtasik, Iga Zaręba - wyróżnienie

                        

   POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
   Kacper Zapart - II miejsce (klasy IV-VI)
   Marta Lasota - II miejsce (klasy I-III)
    

                        

   POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI "ŚWIAT BUSKICH LEGEND F. RUSAKA"
   Michał Oszywa - I miejsce
   Jakub Marzec - II miejsce
   Albert Kornaś - III miejsce
   Wyróżnieni: Kacper Rejdak, Kryspin Durnaś, Jakub Dąbrowski, Nicola Wężowicz, Aleksandra Fornalska, Natalia Chochołek


    

   GIMNAZJUM

   Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach

   JĘZYK POLSKI
   Julia Gręda, Dominika Kosik - uczennice zakwalifikowane do II etapu konkursu.

   JĘZYK ANGIELSKI
   Patrycja Gorgoń

   FIZYCZNY
   Bartosz Ogunowski, Daniel Grzyb

   MATEMATYCZNY
   Paweł Gołębiowski - finalista II/III etapu (powiatowego)

                        

   HISTORYCZNY
   Anna Klimczak, Juila Gręda
   - uczennice zakwalifikowane do II etapu konkursu.

   GEOGRAFICZNY
   Kamila Styrcz, Dawid Pajor - uczestnicy II etapu

   BIOLOGICZNY
   Kamila Styrcz, Dawid Pajor, Wiktoria Wieczorek - finaliści II/III etapu (powiatowego)

                        

   CHEMICZNY
   Natalia Charczuk - uczennica zakwalifikowana do II etapu konkursu.

    

   Konkursy ogólnopolskie

   OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO "OLIMPUS"
   Klaudia Szczepanowska, Izabela Ryś - VI miesjce

                        


   Sara Prasek, Klaudia Koźmińska - X miejsce

                        

    

   2013/2014
   Wojewódzki Konkurs "Ekologia, my i region w którym żyjemy"

   I miejsce: Dominika Kosik, Natalia Charczuk, Kamila Styrcz.

   Etap I – film pt.”Cuda Ponidzia


   Aktorzy – Kuba Szybajło – uczeń, Kamila Styrcz, Natalia Charczuk – siostry Norbertanki (uczniowie klasy 3a SG nr 2, członkowie zespołu Zlepce)


   Dlaczego  Norbertanki?
   - dawniej znaczne połacie ziemi wokół Buska należały do norbertanek. Ziemie otrzymały od rycerza Dersława.
   Czy trudno było wcielić się w role zakonnic?
   - Teraz już nie, gdyż niejednokrotnie w widowiskach prezentowanych przez zespół grałyśmy role zakonnic. Tym razem wcieliłyśmy się w role siostry Łucji i Cecylii, które oprowadzały niedowiarka Kubę po okolicy, wskazując obiekty zasługujące na miano cudów Ponidzia. Ale chyba byłyśmy wiarygodne, bo kogo spotkałyśmy na drodze w trakcie kręcenia filmu odnosił się do nas z należytym szacunkiem.


   Co uwzględniliśmy w filmie?
   -Wybór był bardzo trudny, bo nasz region skrywa wiele ciekawych miejsc. Kubę zabrałyśmy na wycieczkę do Szczaworyża, Widuchowej, Szańca, Wełcza. A tam pokazałyśmy:


   - kościół w Szaworyżu zbudowany na planie krzyża greckiego oraz przepiękny wąwóz lessowy łączący wieś z Błońcem; cyt.  „Wiosną.. ten wąwóz niczym miniaturowy las karboński olbrzymie skrzypy i paprocie porastają a na zboczach fioletowe dzwonki syberyjskie ku słońcu się wychylają – siostra Cecylia
   cyt . Kościół choć rzymsko – katolicki, na planie krzyża greckiego jest zbudowany i z tego względu przez niektórych jako cerkiew był postrzegany. Ale to nie wszystko…. otóż unikatem jest też kopuła nad prezbiterium wzniesiona w szklaną latarnię wyposażona - Kuba
   cyt . Szczaworyż to mała miejscowość leżąca przy trasie z Buska Zdroju do Tarnowa. Nazwa Szczaworyż pochodzi od prasłowiańskiego słowa – „szczewożysz” – pyskujesz. Pyskaci – pierwsi mieszkańcy tej osady wymarli, nazwa jednak, lekko zmodyfikowana przetrwała.- siostra Łucja
   -  nietypowy dwór widuchowski do miejskiej kamienicy upodobniony. Mikołaj Krupka w 1620 roku dwór wybudował by funkcję obronną sprawował. To tu szlachta się zbierała, gdy na Wiedeń pod wodzą Jana III Sobieskiego wyruszać miała – siostra Cecylia
   To tu Dymitr Szalikaszwilli  - ojciec amerykańskiego generała sił NATO w Europie Johna Szalikas przebywał i przed wrogami się ukrywał.
   - Murowaniec,  Szaniecki dwór w latach 1580-1608 zbudowany przez  Padniewskich ufundowany. Rzadko we dworze dziedzice mieszkali, częściej dzierżawcom  lub administratorom oddawali. Tu kowal, garncarz, kołodziej warsztaty swe posiadali i miejscowej ludności swe wyroby sprzedawali.
   - pomnik przyrody sosnę zwyczajną , pospolicie  sosną na szczudłach zwaną  
   Kuba – Niesamowite!!! Szacun siostry drogie. Me oczy nigdy takiego cudu nie widziały, owszem korzenie to raczej w glebie oglądały. A tu korzenie na metr…. nie trzy metry nad powierzchnię wystają i niczym odnóża kroczącego pająka wyglądaj. Dziwne , że sosna zielona jest cała i chyba żadna igiełka z niej nie zleciała.

   Kręcenie filmu – świetna przygoda, chociaż poranne zimno dawało nam się we znaki podczas kręcenia kolejnych scen.
   Montaż – niesamowite wyzwanie. Sądziłam, że to będzie najprostsza rzecz lecz myliłam się. Razem z Maksem spędziliśmy kilka godzin by zmontować sceny, dobrać odpowiednią muzykę, i co… wyszło super jak na pierwszy raz. Maks okazał się świetnym montażystą a ja odkryłam tajniki filmu – Natalka


   Etap II – test wiedzy


   Radość! radość! radość! – dostaliśmy się do II etapu, nasz film uzyskał 39,33/40 pkt
   Niestety nie trwała długo… do momentu, gdy zobaczyłyśmy literaturę, którą należało pochłonąć  do II etapu.  Ooooogrom wiedzy , a przecież w szkole nauki nam nie brakuje (jesteśmy w 3 klasie, przed nami egzamin) i jeszcze dodatkowe zajęcia w zespole Zlepce - przygotowanie ślubowania dla klas gimnazjalnych oraz Staropolskiej Wigilii na rzecz chorej Gabrysi.
   A co należało szybko przyswoić:
   - bardzo dużo ekologii – zakres wykraczający poza program gimnazjum
   - wiadomości o formach ochrony przyrody
   - max informacji o Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parkach Krajobrazowych  i to było trudne do przyswojenia (8 parków krajobrazowych, 41 rezerwatów a w każdym z nich ciekawe obiekty, fauna i flora, pomniki przyrody, źródliska, pasma itd.) - to była typowa „pamięciówka”
   - zwierzęta, rośliny chronione
   - gwarę myśliwską a to było bardzo trudne. Ale znalazłyśmy i dobre strony, bo czy każdy wie co oznacza zwrot:
   fiołek - gruczoł zapachowy u lisa, znajdujący się przy nasadzie ogona,
   gach -  samiec zająca,
   niedolisek - młody lis


   Czas nauki
   Czas biegł nieubłagalnie szybko, a tu ciągle nasza wiedza była niedoskonała. Praktycznie na każdym spotkaniu z opiekunką otrzymywałyśmy nowe materiały, bo jak twierdziła… a może to będzie. W ostatnim dniu przed konkursem jeszcze selekcjonowałyśmy rezerwaty, ”segregowałyśmy” odpady, przypominały zapach obuwika, pomniki przyrody.
   Nadszedł dzień konkursu, stres osiągnął apogeum. Mnie śnił się cietrzew (Natalka), szybko wyszukałam informacje o nim, ale niestety na teście go nie było. Jeszcze ostatnie wertowanie materiałów , notatek w autobusie i… test.
   Test- pierwsze zadania….. uff ulga, to wiem, o tym czytałam, to miałam w notatkach, spokojnie trochę pomyślę i będzie ok.
   Co nas trochę zaskoczyło?
   - wzniesienia i rezerwaty na nich zlokalizowane. Pozostałe zadania spoko (Kamila) to wszystko przerabiałyśmy a więc nauka nie poszła na marne. Ale nic pochopnie, dokładnie przeczytałam test, każde zadanie i krok po kroku zaznaczałam odpowiedzi.

   W oczekiwaniu na wyniki
   - Straszny czas (Dominika), czy obronimy naszą pracę, czy utrzymamy  ubiegłoroczne pierwsze miejsce???
   - Omawiamy test, sprawdzamy nasze odpowiedzi, konsultujemy z p. Anią. Chyba będzie dobrze (Kamila)
   - Testy, które rozwiązywałyśmy przydały się, mało było z gwary, zaledwie jedno pytanie, ale wiedziałyśmy.

   Ogłoszenie wyników
   - Najgorsze chwile… byle nie być ostatnim zespołem (Dominika)
   - Yes!!! nie jesteśmy na szóstym miejscu (woła p.Ania)
   - Będzie dobrze żebyśmy miały 2 miejsce (Kamila i Natalka), Ale nie można być zachłannym, chociaż otrzymać III miejsce. 
   - Iiiiii kolejne odczytanie III  miejsce gimnazjum... – to nie my. Tu Natalka zwolenniczka zdrowego żywienia obiecuje, że jeśli będzie I miejsce zje w Macdonaldzie, a Dominika nie pójdzie na kolejną próbę . II miejsce gimnazjum …….. – to też nie my.
   - Okrzyk radości - mamy I miejsce. Ale radość paraliżuje nas nie ruszamy się z miejsca, nadal zajmujemy krzesła na końcu sali, dopiero na ponowne wezwanie komisji  wyruszamy po gratulacje i nagrody. Jesteśmy takie szczęśliwe. Tyle zakuwania, wyrzeczeń  ale warto było… Mamy niesamowitą satysfakcję,  obroniłyśmy naszą pracę - film ”Cuda Ponidzia”, utrzymałyśmy kolejny rok I miejsce dla naszej szkoły.

   „Złote”myśli o konkursie
   - ciekawy ale trudny
   - duże wyzwanie dla ucznia,
   - stawiający na kreatywność
   - wspaniałe nagrody

   Podziękowania dla:
   Pana Łukasza Karpińskiego i Piotra Smodrzewskiego za cierpliwość podczas kręcenia scen (nawet kilkakrotnie)
   Pani Ani Masłowskiej za scenariusz zawierający ogrom ciekawych wiadomości
   Maksa Wołczyka – za super, odlotowy   montaż filmu i doskonały podkład muzyczny
   Właścicielom Dworku w Widuchowej – panu Michałowi i Annie Socha właścicielom Murowańca w Szańcu – p. Kowlaczykom

     

     

    

   17-IV-2013
   Przegląd Artystyczny Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych

      W dniu 17 kwietnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wykazali się  zdolnościami wokalnymi i tanecznymi w jednej z najstarszych w historii BSCK imprezie kulturalnej Przeglądzie Artystycznym Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Przegląd ten daje dzieciom i młodzieży możliwość zaprezentowania swoich zdolności oraz dokonań artystycznych szerokiemu forum odbiorców. Pozwala na wymianę doświadczeń oraz ukazuje aktualne trendy i artystyczne zainteresowania młodego pokolenia. Rada Artystyczna powołana przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury zakwalifikowała naszych wykonawców w grupie Najciekawsze Prezentacje i zaprosiła na Koncert Majowy, który odbył się 5 maja w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym.
   Nasi nagrodzeni artyści to:

   • Jagoda Szir, Julia Borówka, Natalia Fornalska, Marta Lasota, Oliwia Nalepa, Joanna Skotnicka - uczennice z klasy IIb przygotowane przez panią Beatę Olszewską i panią Renatę Dufaj.
    Lenka - Everything at once   Shakira - Waka Waka
   •  Zespół taneczny Twister z klasy IIIa przygotowany przez panią Annę Szwajkę.

   • Uczennice z klasy IIIb: Dominika Dytkowska, Agata Galus, Wiktoria Motyka, Emilia Ryczek, Julia Wojciechowska i Katarzyna Złotnik przygotowane przez panią Aleksandrę Anyż.

   • Uczennice z klasy IVa, IVb, Va i Vb: Aleksandra Pakosińska, Beata Bucka, Izabela Czapla, Natalia Wojtasik, Zuzanna Żelewska, Nicola Kwolik, Julia Mrożek, Wiktoria Nalepa, Karolina Wilgocka, Dominika Śmiech, Aleksandra Bławat, Karolina Kunat przygotowane przez panią Edytę Maj.

   III-2013
   Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

     W marcu 2013 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. Laureatką konkursu na poziomie Maluch (klasy III i IV) – wśród wszystkich uczniów klas IV z powiatu została Karolina Pałys, uczennica klasy IVa. W tym poziomie brało udział ponad 300000 uczniów. Opiekunem Karoliny była p. Barbara Laszczak.

               

    

   26-III-2013
   V Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

      26.03.2013 roku odbył się V Turniej Piłki Siatkowej o puchar dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Informatycznych z Buska-Zdroju. Do turnieju zgłosiło się 5 drużyn z powiatu buskiego. Nasza drużyna dziewcząt zajęła I miejsce.

   XII-2012 / III-2013
   Piłka Siatkowa Dziewcząt

      W dniu 14.12.2012 roku  odbyły się miejsko-gminne zawody w piłkę siatkową dziewcząt szkół gimnazjalnych. W zawodach wzięło udział 4 drużyny z gminy Busko-Zdrój. Naszej drużynie udało się zdobyć I miejsce i awansować do półfinałów wojewódzkich.
       W dniu 25.03.2013 roku odbyły się finały wojewódzkie w piłkę siatkową dziewcząt szkół gimnazjalnych. W zawodach wzięło udział 5 drużyn z terenu województwa świętokrzyskiego. Nasza drużyna zdobyła II miejsce.

   28-II-2013
   IV Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej - SG2

      Dnia 28 lutego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się konkurs Piosenki Europejskiej.  Uczestnicy zaprezentowali szeroki repertuar utworów w różnych językach europejskich.
       Przedstawicielami gimnazjum z naszej szkoły były dwa zespoły; jeden zaprezentował się w języku angielskim, a drugi, zwycięski o nazwie 1/5 w języku węgierskim.
       Zespół 1/5 wykonał kultowy utwór  lat 70’ - Gyöngyhajú lány (Dziewczyna o perłowych włosach), oryginalnie wykonywany przez zespół Omega. W skład zespołu wchodzą:
   - wokal – Agnieszka Dytkowska z klasy III b
   - gitara – Inez Wawszczyk z klasy III b
   - pianino – Jakub Szabłowski z klasy III a
   - skrzypce – Monika Szabłowska z klasy I a
   - taniec – Zuzanna  Krzemińska z klasy II a

      Zwycięzcy zostali rzuceni na głęboką wodę, piosenka nie należy do najprostszych, a zgranie się wymagało wiele umiejętności, ale zespół poszczycił się bezbłędnym wykonaniem utworu  i koordynacją.
   Inez

    

   28-II-2013
   IV Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej - SP1

      Uczennice klasy II b Szkoły Podstawowej: Jagoda Szir z zespołem tanecznym, w skład którego wchodziły Borówka Julia, Fornalska Natalia, Lasota Marta, Nalepa Oliwia i Skotnicka Joanna zdobyły po raz drugi wyróżnienie w IV Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej. Rada Artystyczna powołana przez organizatorów dokonywała oceny prezentowanych utworów i wykonawców uwzględniając: formę przekazu, choreografię, poprawność językową, warsztat wokalny, osobowość, poczucie rytmu, dykcję oraz muzykalność. Ciężka praca i talent naszych uczennic zostały zauważone i nagrodzone przez jury. Uczennice zostały przygotowane przez p.Renatę Dufaj i p. Beatę Olszewską.

   Link do występu


   I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Języka Polskiego "Olimpus"

           

      Aleksandra Bławat zajęła I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Języka Polskiego „Olimpus” oraz zakwalifikowała się do III etapu Konkursu Humanistycznego.
      Aleksandra Bławat to uczennica klasy V „b”.  Ma duże zdolności humanistyczne, zwłaszcza lubi język polski. Jej zainteresowania oscylują wokół książek, które wręcz pochłania.
      Jej opiekunką  jest p. Grażyna Kopacz-Sowa.
   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   I-2013
   X Przegląd Kolęd i Pastorałek

      Już po raz X w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych nr1 oraz Samorządowe Gimnazjum nr1 w Busku-Zdroju.
      Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął starosta buski Jerzy Kolarz i burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora.
      Inicjatorem i głównym organizatorem Przeglądu jest, jak co roku p. Edyta Maj, nauczycielka muzyki z Samorządowego Gimnazjum nr1 i Zespołu Placówek Oświatowych nr1 w Busku-Zdroju.
      Na deskach BSCK wystąpiło ponad 100 uczestników ze szkół podstawow i gimnazjów naszego powiatu. Wykonawcy zaprezentowali znane i nieznane kolędy i pastorałki. Prezentacje cechował wysoki poziom wokalny i artystyczny.

      Pośród szkół podstawowych z klasy 1-3 jury nagrodziło duet „MAJA” w składzie: Maja Wiekiera i Maja Bodzioch. Dziewczynki były przygotowane przez panią Aleksandrę Wężowicz, a z klas 4-6 zespół wokalno –instrumentalny w składzie: Karolina Kunat, Karolina Wilgocka,DominikaŚmiech,Albert Kornaś, Ola Pakosińska, Wiktoria Nalepa a w kategorii gimnazjum Wiktorię Wojtaszek. Uczniów przygotowywała i czuwała nad całym występem  p. Edyta Maj.

      Podczas konkursu popisy uczestników podziwiali burmistrz Waldemar Sikora, wicestarosta Stanisław Klimczak, sekretarz powiatu Jerzy Służalski oraz dyrektor Samorządowego Gimnazjum nr1 Andrzej Skubera.
      Jako, że był to jubileuszowy przegląd, nie mogło zabraknąć niespodzianki. Był to przepiękny i smaczny tort, który triumfalnie wjechał na scenę wraz z okazałymi fajerwerkami. Powitany został burzliwymi brawami. Organizatorka p. Edyta Maj wraz z członkami Rady Artystycznej – m.in. panią Grażyną Kopacz-Sową i  Barbarą Spirowską częstowały uczestników, opiekunów i gości.

      Przegląd to wspaniała okazja do kultywowania tradycji wspólnego śpiewania nie tylko przy choince. To również możliwość pokazania się dla wielu młodych zdolnych wykonawców, a dla publiczności to przeniesienie się w magiczny świat świąt.
      Dodajmy jeszcze, że niezwykły klimat podkreślała scenografia stworzona przez panią Barbarę Spirowską.
   E.M., G. K.

   2012/2013

   Turniej Piłki Siatkowej

      Jak co roku, w dniu 6.12.2012 szkolna drużyna dziewcząt wzięła udział w III Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju. Po zaczętych meczach z 5 drużynami z powiatu buskiego zajęliśmy pierwsze miejsce i zdobyliśmy puchar dyrektora szkoły.

   XII-2012
   Festiwal Stołów Wigilijnych 

      Święta Bożego Narodzenia i Wigilia. w Polsce są  niezwykłe. Specjalne potrawy, dekoracje, aranżacje stołów, rodzina, przyjaciele… Jednym słowem prawdziwie magiczny czas.
       Od 10 lat Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych organizuje Festiwal Stołów Wigilijnych. Inicjatorem i organizatorem jest Pani Irena Sobieraj, która zaprasza uczniów różnych szkół z terenu naszego powiatu.
       Na tak pięknej imprezie nie mogło zabraknąć naszej szkoły, czyli Zespołu Placówek Oświatowych nr 1. Reprezentowali ją uczniowie SP 1 z klasy V „B”: Aleksandra Bławat, Albert Kornaś, Aleksandra Kantur, Karolina Kunat, Kamil Borycki, Kacper Rejdak, Maja Sobczyk, Martyna Legudzińska, Patrycja Kolarz, Krystian Ściubisz. Razem z rodzicami i babciami przygotowali potrawy. Dodać należy, ze nie tylko oni, ale też na stole wigilijnym znalazły się potrawy Błażeja Słoty, Oli Golby, Sandry Marzec z klasy IV „B’ oraz Damiana Słąpka, Michała Oszywy, Kuby Marca z klasy V „B”. Swój wkład miał Samorząd Uczniowski – jego przewodnicząca Natalia Wojciechowska z tatą przygotowała przepysznego tradycyjnego wigilijnego karpia. Obok niego na stole pojawiły się: szczupak, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z grzybami i kapustą, „Pierogi szczęścia”, garus z ziemniakami, ziemniaki opiekane w otrębach, zupa grzybowa, grzybki po staropolsku, sałatki śledziowe (na jednej przycupnęły pingwinki i bałwanki), Krokiety dziadowskie, mirabelkowy kompot oraz wspaniałe ciasta: makowce, bananowa niespodzianka, drożdżówka babci Jasi, świąteczny piernik, grafy cioci Joli. Było też coś tylko dla dorosłych- wiśniowa naleweczka.
       Wszystkie te potrawy były bardzo smaczne i jury oraz goście Festiwalu chętnie je próbowali. Aranżacja stołu też była piękna. Przycupnęły anioły wcześniej wykonane przez nas na zajęciach kółka muzycznego, błyszczały świece w koszyczkach z gałązek, znakomicie prezentowała się choinka z siana, pieńki i inne świąteczne dekoracje, m.in. śniegowe kulki (wykonane z mięciutkiej waty) oraz moc malutkich i dużych jabłek. Był też ciekawy rekwizyt, kłódka. To ona zamyka nieszczęsna, plotki i zło i nie wpuszcza do domu.
       W tak wspaniałej świątecznej aranżacji uczniowie zagrali na fletach kolędę, opowiadali o potrawach, wigilijnych zwyczajach i śpiewali kolędy. Warto wspomnieć o galowych strojach chłopców i ślicznych czerwonych spódniczkach dziewcząt.
       Wszystkie elementy harmonizowały ze sobą i tworzyły atmosferę przypominającą prawdziwe święta.
       Cały udział naszych koleżanek i kolegów został zainicjowany i przygotowany przez panie: Grażynę Kopacz-Sowę, Edytę Maj i Paulinę Futrzyńską.
       Wysiłek pań i wszystkich zaangażowanych uczniów opłacał się, bowiem nasza szkoła zajęła I miejsce.
       Gratulujemy i podziwiamy zapał i kreatywność opiekunek i uczestników. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym będzie wiele takich sukcesów.
   B.O.

   5-XII-2012
   I miejsce w konkursie "Ekologia, my i region w którym żyjemy"

              Dnia 5 grudnia 2012 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finałowy etap konkursu ekologicznego pn. "Ekologia, my i region w którym żyjemy" - XXII edycja. Nasza drużyna znalazła się wśród finalistów. Z 96 prac nadesłanych przez szkoły województwa świętokrzyskiego została wyłoniony nasz film pt. „Zapomniane oblicze lasu”. Film dotyczył tematu „ Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowym Rokiem Lasów, aby podkreślić, że lasy na naszym globie to znacznie więcej niż tylko magazyn cennego surowca – drewna. Odnieś się do tego stwierdzenia, biorąc za przykład lasy w Twojej najbliższej okolicy”.
               W nietypowy sposób z wykorzystaniem autorskiego scenariusza przedstawiliśmy rolę lasu w życiu i gospodarce człowieka. W scenerii lasu Wełeckiego pojawili się aktorzy Aleksandra Gorgoń – zielarka/ malarka, Mateusz Jaworski – Stanisław August Poniatowski, Maciej Marciniec – biznesmen/ sportowiec, Jakub Szabłowski – biznesmen. Film* okazał się prawdziwym hitem konkursu, otrzymał aż 39,33pkt na 40 możliwych (najwyższą ilość punktów). W związku z powyższym zostaliśmy zakwalifikowani do drugiej części konkursu.                 
               Tym razem w zmniejszonym składzie (3 osobowym) tj. Ola Gorgoń, Maciej Marciniec i Kuba Szabłowski w przepięknej sali lustrzanej WDK-u  przez 60 minut rozwiązywaliśmy testy sprawdzające wiedzę z zakresu ochrony przyrody oraz leśnictwa. Było bardzo , bardzo trudno, zakres materiału znacznie wykraczał poza ramy szkolnego programu. Ale opłacało się! Trudy naszej nauki nie poszły na marne, zdobyliśmy pierwsze miejsce i… wspaniałe nagrody indywidualne w postaci toreb sportowo-turystycznych, śpiworów oraz książek o tematyce przyrodniczej. Szkoła nasza otrzymała nagrody w postaci: wielofunkcyjnego miernika do pomiarów ekologicznych i książek o tematyce przyrodniczej.
               I jeszcze coś… zdobycie tytułu laureata konkursu umożliwiło nam udział w II etapie konkursu biologicznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach i otrzymanie dodatkowych 4 punktów przy rekrutacji do publicznych szkół ponadgimnazjalnych.

   Warto było …

   * Scenariusz – Katarzyna Klimczak, Anna Masłowska
      Operator filmowy  - Katarzyna Misztal

   2012
   Dziewięć medali Mistrzostw Województwa oraz dwa  medale Mistrzostw Polski dla ZPO nr1

          Młodzi  sportowcy z Gimnazjum nr2 w Busku-Zdroju pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Mariusza Panka dokonali rekordowego wyczynu zdobywając w wojewódzkich  zawodach lekkoatletycznych dziewięć medali oraz dwa medale Mistrzostw Polski. W finale wojewódzkim sztafetowych biegów rozstawnych, który odbył się w Strawczynie sztafeta Gim. Nr2 wywalczyła srebrny medal przegrywając jedynie ze sztafetą Gim. z Połańca, która w finale krajowym zdobyła złoty medal.
           Następnie 04-05 czerwca młodzi lekkoatleci wystartowali w Mistrzostwach Województwa w Indywidualnej LA gdzie zdobyli rekordową ilość siedmiu medali: Dawid Kopeć – złoty medal w rzucie oszczepem(700g) i złoty medal w rzucie dyskiem (1,5kg), Konrad Imosa – złoty medal w skoku w dal i srebrny w biegu na 100m, Karol Woźniak – srebrny medal w rzucie dyskiem (1,5 kg), Jakub Ściubisz – złoty medal w rzucie oszczepem (600g) oraz sztafeta sprinterska w składzie: K. Woźniak, D. Kopeć, P. Jędrzejczyk i K. Imosa wywalczyła srebrny medal.
           Swoją świetną dyspozycje oraz duże umiejętności uczniowie potwierdzili startując w Mistrzostwach Województwa w Lidze Lekkoatletycznej gdzie piętnastoosobowa drużyna wywalczyła sobie prawo startu w Finale Krajowym, który odbył się 16 czerwca w Białymstoku. Rywalizując z najlepszymi szkołami sportowymi w kraju Buscy sportowcy wrócili z mistrzostw z tarczą zdobywając XII miejsce w klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji indywidualnej Mistrzem Polski został Konrad Imosa w biegu na 100m,a Jakub Musiał wywalczył srebrny medal w skoku w dal. Bardzo dobrze zaprezentowała się również sztafeta sprinterska, która z najlepszym wynikiem w sezonie uplasowała się na szóstej pozycji. Skład drużyny: K. ,Imosa D. Kopeć, K. Woźniak, P. Mrożek, J, Musiał, M. Misztal, D. Bucki, J. Musiał, P. Jędrzejczyk J. Prasek, W. Śmiech, J. Ściubisz, T. Adamczyk, M. Marciniec, W. Tracz, trener – Mariusz Panek.

   2011/2012

   Podsumowanie zawodów sportowych dziewcząt

      Drużyna dziewcząt Samorządowego Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju zajęła I miejscePółfinale Wojewódzkim w piłce ręcznej dziewcząt szkół gimnazjalnych - rocznik 1997/99 i wywalczyła awans do finału wojewódzkiego.

   Skład zespołu:
   Skrzypek Katarzyna
   Kosakowska Zuzanna
   Marszałek Katarzyna
   Węglińska Sylwia
   Gorgoń Aleksandra
   Agata Kozłowska
   Gorgoń Patrycja
   Godzwon Michalina
   Wójcik Justyna
   Michalczyk Agnieszka
   Parka Klaudyna

       19 grudnia 2012 roku drużyna piłkarek ręcznych Samorządowego Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju zajęła III miejsce w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej - Finał Wojewódzki Festiwalu Piłki Ręcznej Dziewcząt. Zawody odbyły się w Stadnickiej Woli.

   Skład zespołu:
   Skrzypek Katarzyna
   Kosakowska Zuzanna
   Marszałek Katarzyna
   Węglińska Sylwia
   Gorgoń Aleksandra
   Agata Kozłowska
   Gorgoń Patrycja
   Godzwon Michalina
   Wójcik Justyna
   Parka Klaudyna

       Na najlepszą zawodniczkę finału wojewódzkiego została wybrana Michalina Godzwon, a tytuł najlepszej bramkarki zawodów otrzymała Justyna Wójcik. Dziewczęta otrzymały puchar, dyplom, piłki i na szyi każdej z nich zawisły medale.

      Zostało również podsumowane współzawodnictwo sportowe szkół woj. Świętokrzyskiego w roku szkolnym 2011/2012. Uczniowie biorący udział w zawodach na szczeblu wojewódzkim wywalczyli III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych na najbardziej usportowioną szkołę. Na uroczystym wręczeniu nagród dziewczęta z rąk wicewojewody świętokrzyskiego otrzymały puchar i dyplom.